Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brave Festival już za nami. Zobaczcie odważnych artystów na zdjęciach

Małgorzata Matuszewska
Brave Festival – wyjątkowy, oryginalny, wspaniały
Brave Festival – wyjątkowy, oryginalny, wspaniały Mateusz Bral
Brave Festival odbył się po raz trzynasty we Wrocławiu. Od tego sprzed dwóch lat różnił się nie tylko programem, ale swoistym klimatem.

Kończący tegoroczną edycję koncert Ghetto Classics – amatorskiej orkiestry ze Slumsów Nairobi, z Radzimirem Dębskim (JIMKIEM), studentami akademii muzycznych nie tylko z Wrocławia, instrumentalistami NFM, poderwał publiczność do oklasków na stojąco już po czwartym zagranym utworze. Entuzjazm połączył muzyków i słuchaczy.
– To była niezwykle udana edycja, co widać po zainteresowaniu i reakcjach publiczności. Dodam, że tegoroczna formuła festiwalu, m.in. z muzyką symfoniczną, przyciągnęła również nowych widzów. Tematem festiwalu byli w tym roku Widzialni/Niewidzialni. Cieszymy się, że Brave stał się sceną, na której tacy artyści mogli zostać dostrzeżeni i usłyszani, ponieważ każdy z nich miał do powiedzenia coś ważnego. Poza tym wszyscy mieliśmy okazję zaczerpnąć od nich niespotykanego optymizmu i energii – mówi Grzegorz Bral, pomysłodawca i dyrektor Brave Festival.
Przez 10 dni obejrzeliśmy spektakle i koncerty 13 artystów, grup lub orkiestr, pochodzących z pięciu kontynentów. Wśród wydarzeń towarzyszących odbyły się spotkania i warsztaty z twórcami oraz seria spotkań z literaturą w roli głównej.
Zaczęło się wspaniałym koncertem symfonicznym SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra). Artyści z Syrii oraz towarzyszący im Polacy kilka razy byli nagradzani gorącą owacją, największą za przebojowe wykonanie utworu „Orawa” Wojciecha Kilara.
SYRYJCZYCY ZACHWYCILI MELOMANÓW
Zaskoczył Lukas Avendaño,meksykański performer, pokazując „Requiem dla Alcaraván” – barwny kalejdoskop obrzędów związanych z trzecią płcią z kultury Indian Zapoteków połączony z latynoską muzyką.
Podobali się Albino Revolution Cultural Troupe z Tanzanii. Pełen radości i energii był kolektyw niepełnosprawnych tancerzy breakdance ILL-Abilities.
Kobiety z Meninas de Sinhá odwiedziły Wrocław drugi raz. Barwne i radosne, bardzo podobały się publiczności. Brave to wydarzenie nie tylko artystyczne, ale społeczne, porusza problemy znane nam z opowieści i bezpośrednio dotyczące Europejczyków. Jak sprawa oleju palmowego pozyskiwanego przez koncerny na plantacjach, na ziemiach odebranych bezprawnie Kolumbijczykom. W swoim występie opowiedzieli o tym Los Paveros por la Tierra.
Alessandro Schiatarella poruszył widzów tańcem, nad którym pracuje mimo choroby mięśni. Francuska tancerka i choreografka Mélanie Lomoff poprowadziła warsztaty tańca, a efekty pokazała z uczestnikami.
Wzruszająco dramat Rwandy pokazała grupa Mashirika. Brave to także filmy. W konkursie najlepszy z nich wybrała publiczność. Zwyciężył "Teheran tabu".
FORBIDDEN CINEMA: ZWYCIĘZCA
BRAVE FESTIVAL: POMAGA, JAK ZAWSZE
Tradycją Brave jest przekazywanie całej kwoty z biletów szwajcarskiej organizacji charytatywnej ROKPA. W tym roku festiwal zebrał w ten sposób 150 tysięcy złotych. Wspomogą budowę domu i szkoły dla dzieci w Bombaju. – Tymi dziećmi zajmuje się pani Manju Vjas, bardzo znana w Indiach i wielokrotnie nagradzana za swoją humanitarną pracę na rzecz kobiet. W ciągu ostatnich 20 lat wyciągnęła z getta prostytucji 3000(!) dziewczynek dając i przyszłość, edukację i szansę wyrwania się z zaklętego kręgu prostytucji. Razem z Rokpą będziemy pomagali wyciągnąć i dać szansę setkom kolejnych dziewczynek, córek "sex workers" – powiedział mi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival.
Dzięki festiwalowi zachowujemy to, co w życiu najważniejsze. Szkoda, że przez mizerię finansową spotkamy się na nim dopiero za dwa lata, bo organizatorzy – Stowarzyszenie Teatr Pieśń Kozła i władze miasta postanowili organizować imprezę w trybie biennale. Na szczęście co roku mamy Brave Kids – spotkania z dziećmi i młodzieżą.
CZYTAJ
BRAVE KIDS Z DOBRĄ ENERGIĄ
Zobaczcie zdjęcia i film z Brave Festival.
BRAVE FESTIVAL OKIEM KAMERY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto