Brave Festival: znamy program i arystów tegorocznego festiwalu

Brave Festival zacznie się 13 lipca we Wrocławiu po raz 13. Można już kupować karnety i bilety.

Brave Festival to bardzo oryginalna impreza, odbywająca się od 2005 roku we Wrocławiu. Stowarzyszenie Kultury Teatralnej "Pieśń Kozła", organizator wydarzenia, zaprasza nie tylko twórców z odległych stron świata, których kultury są zagrożone. Organizuje także Brave Kids – spotkanie dzieci i młodzieży, które w czasie festiwalu wspólnie przygotowują spektakl, by pokazać go w finale. Od zeszłego roku Brave Festival – z powodu braku pieniędzy – ma formułę biennale. Edycję 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cały dochód z biletów Stowarzyszenie przekazuje organizacji ROKPA – międzynarodowej organizacji humanitarnej pomagającej ubogim dzieciom w Tybecie, warto dodać, że podczas dotychczasowych edycji Brave Festival zebrano ponad 840 tysięcy złotych. Te środki pozwoliły sfinansować m.in. projekty edukacyjne.

Brave Festival: "Widzialni/Niewidzialni"

Tegoroczne hasło imprezy to „Widzialni/Niewidzialni”. O problemie wykluczenia będą mówić Albinosi z Tanzanii, Kolumbijczycy walczący z wielkimi korporacjami plantatorów palm olejowych, kenijska młodzież ze slumsów.
– Brave Festival jest wielonarodową, zdecydowaną manifestacją przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury. To festiwal ludzi odważnych – widocznych lokalnie, ale zupełnie niezauważanych globalnie. Pokazujemy nie dzieła sztuki, ale sztukę, dzięki której można spróbować ocalić tysiące osamotnionych kultur i ludzi – mówi Grzegorz Bral, współtwórca i dyrektor Brave Festival.

Brave Festival: Kultura formą sprzeciwu

Brave Festival potrwa od 13 do 22 lipca. Twarzą tegorocznej edycji został młody mnich z klasztoru Thimphu w Bhutanie. Inauguracją Brave Festival będzie koncert Syrian Expat Philharmonic Orchestra, stworzonej przez profesjonalnych muzyków z Syrii. Konflikt zbrojny zmusił ich do opuszczenia ojczyzny i zamieszkania w Europie.
Na tegorocznym festiwalu nie zabraknie bardzo wyjątkowych gości. Po raz pierwszy w Polsce i w Europie pojawi się grupa Albino Revolution Cultural Troupe, działająca od 2000 roku. Tworzą ją osoby z Tanzanii dotknięte albinizmem – dyskryminowane, okaleczane i mordowane we własnym kraju z powodu absurdalnych przekonań, że części ich ciał posiadają magiczne właściwości.
Podczas finałowej gali wystąpi młodzieżowa grupa Ghetto Classics z Kenii. Młodzi muzycy wykonają m.in. „Historię Hip-Hopu” w wersji symfonicznej – pod kierunkiem polskiego producenta i kompozytora Jimka (Radzimira Dębskiego).– Mija dokładnie rok od naszego wspólnego finałowego koncertu, który podsumował warsztaty prowadzone przeze mnie w Nairobi. Do współpracy z tymi dzieciakami przekonał mnie kumpel, który pokazał mi dzieci strojące instrumenty tuż obok palącego się wysypiska śmieci – tłumaczy Jimek.
Inną historię niesie za sobą występ Menesa La Plume – rapera z Kongo, który ze względu na swoją działalność sprzeciwiającą się władzy musiał uciec do Malawi, gdzie trafił do obozu dla uchodźców.
Grupę Meninas de Sinhá pochodzącą z Brazylii połączyła chęć walki z odrzuceniem przez lokalną społeczność. Brazylijki znalazły siłę do życia dzięki wzajemnemu wsparciu i muzyce. Wspólną inicjatywą sprzeciwiły się dyskryminacji. Grupa gościła na Brave Festival w 2012 roku, kiedy to skradła serca publiczności, porywając tłumy do wspólnego tańca podczas parady ulicami Wrocławia.
Kolejni wykonawcy, Los Paveros por la tierra z Kolumbii, wykorzystują muzykę jako pokojowy środek oporu przeciwko działaniom wielkich korporacji. Artyści dzielą się w swoich utworach doświadczeniami rolników z Las Pavas, którzy zostali bezprawnie pozbawieni praw do swojej ziemi, gdzie rozwija się na masową skalę produkcja oleju palmowego.
Na Brave Festival reprezentowane będą także takie kraje jak Rwanda (Mashirika), Meksyk (Lukas Avendano) i Szwajcaria (Alessandro Schiattarella). Na festiwalowej scenie dojdzie również do konfrontacji dwóch odmiennych kultur, gdy zatańczą Melanie Lomoff z Francji i Rama Vaidyanathan z Indii.

Brave Festival: odważne kino

W ramach festiwalu odbędzie się również 12. Przegląd Filmowy Brave Forbidden Cinema. W tym roku został on podzielony na 4 cykle tematyczne: Brave People Docs, Kids in Danger, Films Interrupted, a także sekcja konkursowa Forbidden Cinema.
W filmach zobaczymy m.in. ubogich Birmańczyków walczących o lepszą przyszłość w Tajlandii ("Droga do Mandalay") i odważne gwatemalskie dzieci, wyprawiające się w podróż marzeń do Stanów Zjednoczonych ("Złota klatka"). O konflikcie w Rwandzie przypomni głośny film "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, a "Teatr wojny" opowie o losach weteranów wojny o Falklandy-Malwiny. Zobaczymy też tytuły, które w krajach, gdzie powstały, są zakazane, budzą sprzeciw i kontrowersje. Sześć z pokazywanych w tym roku filmów powalczy w sekcji konkursowej o nagrodę w wysokości 2500 euro. Zwycięzcę wybierze publiczność, oddając głosy po seansach.

Brave Festival: porozmawiajmy

Poza przeglądem filmowym, festiwalowa publiczność będzie miała okazję wziąć udział w innych wydarzeniach towarzyszących. O problemach pokazywanych podczas całego festiwalu widzowie wraz z artystami będą mogli dyskutować w ramach spotkań Brave Meetings. Kontynuowany będzie także cykl warsztatów adresowanych do młodych tancerzy i aktorów. Zaś miłośników literatury z pewnością zainteresuje cykl Brave Contexts, w ramach którego ceniona aktorka teatralna Ewa Skibińska będzie czytać fragmenty książek nawiązujących tematycznie do tegorocznej edycji, rozpoczynając tym samym panele dyskusyjne z autorami, tłumaczami lub ekspertami.
Bilety już w sprzedaży.

Brave Festival: są już bilety

Bilety na tegoroczną edycję Brave Festivalu można już kupić online na www.bravefestival.pl i www.eventim.pl oraz w punktach sprzedaży Eventim (m.in. Empik, Saturn, MediaMarkt). Wejściówki na seanse filmowe sprzedawać będą kasy DCF w godz. 9:30–20:30. Karnet kosztuje 360 zł.
Ilość karnetów jest ograniczona, a ich zakup możliwy jest tylko do 12 lipca lub do wyczerpania puli.
Karnet upoważnia do wejścia wyłącznie na określone w poniższej ścieżce wydarzenia.
Dodatkowo osoby posiadające karnet uprawnione są do zakupu 10 biletów kinowych w cenie 1 zł za szt. Bilety można zakupić w Centrum Festiwalowym (Barbara, ul. Świdnicka 8b) w terminie 06-13.07 w godzinach godz. 12:00–18:00.
Karnety zakupione on-line należy odebrać w Centrum Festiwalowym (Barbara, ul. Świdnicka 8b) w dniach 06-13.07 w godzinach 12:00–18:00. Wraz z identyfikatorem uprawniającym do wejścia na wydarzenia festiwalowe do odebrania będzie także pakiet powitalny.
Osoby, które nie odbiorą karnetu w Centrum Festiwalowym przed rozpoczęciem Festiwalu, będą miały taką możliwość przed wejściem na koncert otwierający, który odbędzie się 13.07.2018 w Operze Wrocławskiej (od godziny 18:00). W celu odebrania indetyfikatora i pakietu powietalnego konieczne będzie okazanie zakupionego on-line karnetu.
Dla osób posiadających Karnet organizatorzy zapewniają:
pakiet powitalny: do odbioru w Centrum Festiwalowym (Barbara, ul. Świdnicka 8b) w terminie 06-13.07; godz. 12:00–18:00
rezerwacje miejsc w wyznaczonej strefie dla publiczności
zniżki w lokalach partnerskich.

Brave Festiwal: ścieżka karnetowa

ŚCIEŻKA KARNETOWA:
1) Otwarcie Brave Festival 2018 | Syrian Expat Philharmonic Orchestra (Syria)
13.07.2018, 19:00, Opera Wrocławska,
2) Alessandro Schiattarella | Altrove
14.07.2018, 19:00, Teatr Polski - Scena na Świebodzkim
3) ILL-Abilities (Kanada, Brazylia, Holandia, Korea Płd.)
15.07.2018, 18:30, miejsce występu do potwierdzenia
4) Lukas Avendaño | Requiem dla Alcaraván
16.07.2018, 18:15, Teatr Polski - Scena na Świebodzkim
5) Albino Revolution Cultural Troupe (Tanzania)
17.07.2018, 18:30, Teatr Polski - Scena na Świebodzkim
6) Los Paveros por la tierra | Opowiem ci pewną historię
18.07.2018, 20:30, Teatr Polski - Scena na Świebodzkim
7) Meninas de Sinhá
19.07.2018, 21:00, Synagoga Pod Białym Bocianem,
8) Menes le plume (Kongo, Malawi / Congo, Malawi)
20.07.2018, 21:00, Arsenał - Muzeum Archeologiczne
9) Mashirika | Nadzieja Afryki
21.07.2018, 18:00, Impart
10) Finał Brave Festival 2018 | Ghetto Classics | Radzimir Dębski (JIMEK)
22.07.2018, 20:30, Teatr Muzyczny Capitol.

Brave Festival: ceny biletów

Otwarcie Brave Festival 2018 | Syrian Expat Philharmonic Orchestra
Opera Wrocławska
Parter 70* / 80 PLN, Balkon I 60* / 70 PLN, Balkon II 50* / 60 PLN, Balkon III 40* / 50 PLN
Balkon IV 25* / 30 PLN (ograniczona widoczność)
*przedsprzedaż

Finał Brave Festival 2018 | Ghetto Classics, Radzimir Dębski (JIMEK)
Teatr Muzyczny Capitol
Parter 70* / 80 PLN, Balkon 60* / 70 PLN, Balkony boczne 40* / 50 PLN (ograniczona widoczność)
*przedsprzedaż

Wydarzenia programu głównego

Alessandro Schiattarella (Powiedz, gdzie to jest?), Lukas Avendaño, Los Paveros por la tierra, Albino Revolution Cultural Troupe
Teatr Polski - Scena na Świebodzkim
Meninas de Sinhá
Synagoga Pod Białym Bocianem
Mélanie Lomoff | Rama Vaidyanathan , Mashirika
Impart
Menes le plume
Arsenał - Muzeum Archeologiczne
ILL – Abilities
Miejsce do potwierdzenia
35*/ 40 PLN
*przedsprzedaż

Alessandro Schiattarella (Altrove)
Teatr Polski - Scena na Świebodzkim
20*/ 30 PLN
*przedsprzedaż

Mélanie Lomoff z uczestnikami warsztatów: pokaz finałowy
Teatr Pieśni Kozła
10* / 15 PLN
*przedsprzedaż

Seanse BRAVE: forbidden CINEMA
Dolnośląskie Centrum Filmowe
10* / 15 PLN

Cena specialna dostępna tylko w Dolnośląskim Centrum Filmowym: przy zakupie ponad 10 biletów cena specjalna za 1 bilet:
8* / 10 PLN

*przedsprzedaż obowiązuje do 12 lipca.

MIS

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3