Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepło w domu cały rok - ocieplenie i kocioł

materiał partnera

Masz w planach budowę domu? W takim razie, z pewnością, zdążyłeś się już zapoznać z najważniejszymi kwestiami, które związane są z takim przedsięwzięciem. Czynnością podstawową jest znalezienie działki. Jeśli takowej nie posiadasz lub nie jest on budowlana, to zastanów się czy preferujesz dom w mieście czy na wsi. Dzięki temu, łatwiej będzie określić jaka kwota będzie Ci potrzebna.

Pamiętaj, że przy budowie domu, a nawet przed zaczęciem, konieczna jest znajomość przepisów. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie wolno budować domu, jeśli nie posiada się stosownego pozwolenia na budowę. Brak takiego dokumentu, może zakończyć się w razie kontroli, wyburzeniem budynku. Z racji, że ponosimy wtedy koszty kary, budowy i wyburzenia, to nie należy to do opłacalnych.

Ważne ocieplenie

Jak wiadomo, w naszym klimacie, zimy potrafią naprawdę dać w kość. Dlatego, w domu konieczne jest ogrzewanie. Nie będzie ono jednak wcale opłacalne, jeżeli dom nie będzie odpowiednio ocieplony. Warto o ociepleniu pomyśleć już podczas budowy, aby na tym etapie wyłożyć ściany styropianem. Dzięki temu, w przyszłości, nie będziesz musiał do tej kwestii wracać. Ocieplenie ma ogromny wpływ na wydatki na węgiel, paliwo czy gaz – w zależności na jakie paliwo mamy kocioł. Jeśli nie zadbasz o porządna izolacje cieplna budynku, ciepło będzie bardzo szybko uciekać, a rachunki za ogrzewanie rosnąć. Odpowiednio ocieplony budynek, w zimie trzyma ciepło wewnątrz, a w lecie chłód.

Kocioł na gaz

W małych domach oraz mieszkaniach, częściej jest zakładany kocioł na gaz. Wynika to z jego ergonomiczności. Jest on dość mały i zgrabny, dzięki czemu zajmuje mało miejsca, więc może być zamontowany nawet w kuchni czy łazience. Do wyboru mamy kotły jedno i wielofunkcyjne. Które lepiej się sprawdzą? Kocioł jednofunkcyjny, podgrzewa jedynie wodę w instalacji. Kocioł dwufunkcyjny, wyposażony jest w wymiennik, który podgrzewa wodę. Nie ma więc konieczności dokładania dodatkowych urządzeń, gdyż podgrzewa on wodę i ogrzewa dom.

Zaufaj fachowcom

Montując piec, pamiętaj, aby nie robić tego samodzielnie, szczególnie jeśli na rzeczy się nie znasz oraz nie ufać osobom bez doświadczenia w tej kwestii. Dotyczy to w szczególności kotłów gazowych, których złe podłączenie może skończyć się zatruciem domowników przez czad. Mimo iż jest to najczarniejszy scenariusz, to można popełnić również inne błędy jak np.: źle dobrany lub umiejscowiony zawór zwrotny. W takim wypadku, może się to jedynie skończyć zimnem w domu, spowodowanym nieprawidłowym działaniem instalacji. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, to niekiedy dość trudno jest znaleźć usterkę, ponieważ piec normalnie się włącza, ale wyłącza z powrotem zanim ciepło zdąży dotrzeć do grzejników.

Dlatego warto zaufać profesjonalistom, aby się spędzić tygodnia zawiniętym w koc i w grubym swetrze. W takich przypadkach, znacznie lepiej jest dopłacić komuś, kto zna się na montowaniu oraz naprawianiu pieców, niż zapłacić mniej i potem zmagać się z usterkami. Pamiętaj, że jeśli chodzi o takie rzeczy, nie warto oszczędzać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto