Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z Polski przyjadą do Wałbrzycha, by mówić o autyzmie. Dotyka coraz większej liczby dzieci

Paweł Gołębiowski
Ogólnopolska konferencja naukowa na temat autyzmu od środy w PWSZ w Wałbrzychu
Ogólnopolska konferencja naukowa na temat autyzmu od środy w PWSZ w Wałbrzychu Pixabay.com
Dziecko jest wycofane, nie mówi, unika kontaktu ze światem, dziwnie się zachowuje – czy to autyzm? Niestety, ta przypadłość zdarza się coraz częściej i objawia się różnymi zburzeniami. Trzeba sobie jakoś z tym radzić. Jak? Odpowiedzi poszukają naukowcy na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Funkcjonowanie i formy wsparcia osób ze spectrum autyzmu” od środy w wałbrzyskiej PWSZ

Specjaliści pracują nad metodami zapobiegania i leczenia, spotykają się z osobami mającymi kontakt z dziećmi autystycznymi i odczuwającymi skutki autyzmu, np. opiekunami, nauczycielami. Rozmawiają.
Jedno z takich spotkań odbędzie się już w dniach 26 – 27 września (środa-czwartek) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Będzie to Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Funkcjonowanie i formy wsparcia osób ze spectrum autyzmu”.

– Zaburzenie jest bowiem na tyle zróżnicowane, że należy mówić o spektrum autyzmu, czyli całym wachlarzu zaburzeń o podobnym charakterze. To między innym Zespół Aspergera, autyzm dziecięcy, autyzm atypowy, i inne całościowe zaburzenia rozwoju – mówią organizatorzy.
Konferencję przygotowuje wałbrzyska PWSZ z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną w Wałbrzychu i tutejszą Językową Szkołą Podstawową „Młody Kopernik”.

W planie są oczywiście wykłady. Między innymi prof. zw. Jagoda Cieszyńska-Rożek, która kieruje Katedrą Logopedii i Zaburzeń Rozwoju w Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, będzie wyjaśniała jak teoria objawu wpływa na wczesne diagnozowanie zakłóceń i zaburzeń rozwojowych. Paulina Grelewicz, lekarz psychiatra z Wałbrzycha opowie o autyzmie i zaburzeniach współistniejących, a doc. dr Alina Czapiga z Wrocławia o zaburzeniach neurorozwojowych u dzieci - z perspektywy psychologa klinicznego.

To jednak drugiego dnia. W środę w planie są wykłady: „Co nowego w autyzmie?” dr n. med. Moniki Szewczuk-Bogusławskiej z Wrocławia, „Drogi do rozwoju dynamicznej komunikacji” - także wrocławianki mgr Renaty Gołębiowskiej, i „Cieknące jelita, czyli dieta jako wsparcie terapii dzieci z zaburzeniami neurozwojowymi” mgr Zuzanny Łukaszewicz z Poznania. O „Integracji sensorycznej” za pośrednictwem telemostu będzie mówił natomiast dr Michał Szczerbiński z Irlandii.

– Częścią konferencji są również zajęcia i dyskusje panelowe – wyjaśniają organizatorzy. Dodają, że w panelach wezmą udział przedstawiciele: Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzycha, Zespołu Szkół Specjalnych w Wałbrzychu, Stowarzyszenia „Na śniegu”, i Stowarzyszenia „Jaś i Małgosia” z Łodzi.

Jeden z paneli (grupa 20 osób: pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych)
będzie poświęcony diagnozie przypadku ze spectrum autyzmu, tematem drugiego (grupa 20 osób: rodzice, terapeuci, nauczyciele) będzie „Jeden dzień z życia...”, a trzeciego (grupa 20 osób: psycholodzy, terapeuci, nauczyciele) „Metody i formy wsparcia osób ze spectrum autyzmu”. Później przyjdzie czas na podsumowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto