Nowe przepisy drogowe. Przekroczysz prędkość i nie zabiorą ci prawa jazdy. Ale tylko pod pewnym warunkiem

Prezydent Andrzej Duda podpisał ostatnio dziewięć ustaw, w wśród nich tą dotyczącą przepisów drogowych. Ustawa, którą podpisał prezydent, wprowadza przepisy, dające podstawę policji do odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy - ale pod jednym warunkiem. Jakim? Czytaj poniżej.
 Grzegorz Olkowski / Polska Press

Coraz więcej zmian na naszych drogach. Przypomnijmy, jeszcze nie tak dawno pojawiły się nowe znaki drogowe. Świeżo upieczeni kierowcy będą musieli zapłacić dodatkowo 300 zł za kursy. W planach także dodatkowy podatek naliczany do ceny paliw.

Będzie można przekroczyć prędkość i nie stracić prawka

Do tej pory przepisy nie zawierały żadnej taryf ulgowej, jeśli chodzi o przekroczenie prędkości. Nie przewidywały żadnej sytuacji usprawiedliwiających przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Było to złamanie prawa i wiązało się z odebraniem prawa jazdy.

Ustawa, którą podpisał prezydent, wprowadza przepisy, dające podstawę policji do odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy w razie stwierdzenia, że kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym lub przewoził więcej osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym, pozwoleniu czasowym lub większą niż to wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.

Warunek musi być tylko jeden. Kierowca działał przy tym w stanie wyższej konieczności. Przekroczył prędkość, bo np. ratował komuś życie lub wiózł rodzącą kobietę do szpitala. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

07.06.2018, 08:03

ja codziennie wożę dziadków z zawałem i kobity rodzące więc po mieście będę mógł popier.....lać 150 km/h

06.06.2018, 15:12

wielkie mi odkrycie

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Powiązane