Malowane meble, bogato zdobione motywami florystycznymi, kojarzą nam się z folklorem i kolorytem wsi. Teraz możemy je podziwiać także w Szczecinie. Ludowe meble Pomorza Zachodniego z XVIII i XIX w. stanowią kanwę nowej wystawy, prezentowanej od kilku dni w Muzeum Narodowym.

Tradycje naszej kultury ludowej, objawiające się w domowych wnętrzach i zgromadzonych w nich sprzętach, sięgają do wielu wspólnych form. Co nie znaczy, że w cała cała polska wieś jest taka sama. W każdym regionie odnajdziemy bowiem niepowtarzalne zdobnictwo. Ludowe meble Pomorza Zachodniego XVIII i XIX wieku charakteryzuje przede wszystkim bogata, florystyczna malatura na ciemnoniebieskim lub ciemnozielonym tle. Widać to na ekspozycji pochodzącej ze zbiorów własnych Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Na wystawie prezentowane są trzy wnętrza mieszkalne, odtwarzające stan z połowy XIX wieku. Zobaczyć tu możemy izbę rybaka z pobrzeża Bałtyku, wnętrze domu rolnika z okolic Pyrzyc oraz izbę z powiatu kamieńskiego (kultura rolniczo-rybacka). Obok malowanych mebli uwagę zwraca tutaj ceramika, tkaniny, obrazy, pościel, narzędzia i sprzęty codzienne. Uzupełnieniem wystawy są m.in. archiwalne fotografie, plany domostw oraz szablony do malowania mebli.

Od wtorku do piątku ekspozycja w gmachu głównym Muzeum Narodowego przy ul. Wały Chrobrego 3 jest czynna w godz. 10.00-18.00, w weekendy można ją zwiedzać do 16.00. W czwartek 27 października o godz. 17.00 na oprowadzanie po „Pomorskich meblach malowanych” zaprasza Iwona Karwowska, kurator wystawy. Wstęp na tę specjalną prezentację jest bezpłatny. Wystawa trwa do 22 kwietnia 2012 r.

Zobacz:
Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tworze.com (gość)

przepiękne stare klimatyczne łóżko - zaskakujące kolory
http://wnetrza.tworze.com/malowane_meble-01.php