Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuka współczesna zachwyca w Pałacu

Małgorzata Matuszewska
„Wyobraźnia i rygor” – polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich we wrocławskim Pałacu Królewskim
„Wyobraźnia i rygor” – polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich we wrocławskim Pałacu Królewskim Paweł Relikowski
Sztuka współczesna jest tematem najnowszej ekspozycji w Pałacu Królewskim – Muzeum Miejskim Wrocławia. Koniecznie trzeba ją obejrzeć, ekspozycja jest świetna, pięknie oświetlona, a prace do prezentacji zostały wybrane rozważnie.

Z prawdziwej pasji i emocji powstała ta ekspozycja. Do zobaczenia koniecznie! W Pałacu Królewskim – Muzeum Miejskim Wrocławia do marca przyszłego roku gości wystawa „Wyobraźnia i rygor” – polska sztuka współczesna z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich.
To blisko 160 prac współczesnych polskich twórców, m.in.: Andrzeja Gieraga, Tadeusza Kantora, Koji Kamoji (artysta pochodzi z Japonii, mieszka w Polsce), Jerzego Nowosielskiego, Marii Jaremy, Wandy Gołkowskiej, Tadeusza Kantora, Władysława Hasiora. Są zachwycające. – To najlepsze dzieła, które rodzina Jacka Łozowskiego zgromadziła przez ostatnie półwiecze – zaprasza Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego. A Jacek Łozowski, który wczoraj otwierał ekspozycję, jest kolekcjonerem z prawdziwego zdarzenia: ma pasję, współpracuje z muzealnikami i chce się dzielić tym, co przeżywa. – Powodem tej wystawy jest chęć złożenia hołdu artystom żyjącym i tym, których już nie ma wśród nas. Chcieliśmy także złożyć hołd sztuce – mówi Jacek Łozowski. I dodaje, że kolekcja obejmuje dzieła od 1943 roku, zebrane z miłości do nich. – Zajmujemy się wyłącznie sztuką polską: malarstwem z odstępstwami na rzecz rzeźby, rysunku i grafiki – opowiada. Na ekspozycji w Pałacu Królewskim Państwo Łozowscy pokazują prawie 160 prac malarskich, w tym kilka dzieł stworzonych na papierze, to prace Władysława Strzemińskiego (jego akwarela na papierze „Martwa natura” pochodzi z ok. 1943 roku) i Marii Jaremy. Każdy zakup lub nabycie dzieła inną drogą (np. „Zegarek” Koji Kamoji podarował Grażynie Łozowskiej z okazji jej święta) wiąże się z anegdotą. Jacek Łozowski miał 16 lat, kiedy kupił pierwszą pracę Tadeusza Kulisiewicza. – Pojechałem nocnym pociągiem do Warszawy, twórca podał mi swoje prace i miałem wybrać z nich jedną. W tamtych czasach musiałem zapłacić za nią prawie tyle, ile wynosiła ówczesna pensja, ok. 3 tys. złotych. Wybierałem chyba z sześć godzin, a Tadeusz Kulisiewicz po prostu powiedział: „a to se weź wszystkie” – opowiada kolekcjoner. I dodaje, że ta historia zdumiała Leonarda Pietraszaka, aktora także kolekcjonującego sztukę. – Powiedział: „wiesz, ile mnie kosztowało, żeby mu wyrwać jeden rysunek? Ile kolacyjek, rozmów?” – śmieje się.
Nie brakuje tu dzieł twórców wrocławskich, m.in. obrazów Józefa Hałasa, z którym Jacek Łozowski się przyjaźnił, jest poezja konkretna Stanisława Dróżdża, obrazy Waldemara Cwenarskiego. Są też dzieła Wacława Szpakowskiego, który szczególnie fascynuje Łozowskiego. Jak na kolekcjonera przystało, Jacek Łozowski raz z żoną mają obrazy niewielkie, takie, by zmieściły się na ścianach w domu. – Jeden z największych obrazów to „Droga” Leona Tarasewicza – mówi Jacek Łozowski. Obraz ma wymiary 130 x 190, zajmuje więc dużą część ściany.
Wiele prac z tej kolekcji pokazywanych było w muzach i galeriach w Polsce jak i za granicą, a także reprodukowano je w katalogach i prestiżowych wydawnictwach. Jednak znaczna większość zaprezentowana została publiczności po raz pierwszy. Po zakończeniu ekspozycji jej spora część, bo 90 obrazów i 90 obrazów należących do innego kolekcjonera, Grzegorza Króla, pojedzie do Muzeum Sztuki Współczesnej w Ołomuńcu, tworząc wystawę „Polska abstrakcja”.
Wystawa jest czynna do 11 marca 2018 roku, od wtorku do soboty w godz. 10-17, w niedziele do godz. 18. Bilety kosztują 15 zł (normalne), 10 zł (ulgowe). Pałac Królewski mieści się we Wrocławiu przy ul. Kazimierza Wielkiego 35.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto