Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Papiernictwa spotkają się przy setce

red.
Marki, ruble, hrywny – to tylko niektóre z walut obowiązujących na terenie państwa polskiego w pierwszych miesiącach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Jak wyglądały, jaka była ich siła nabywcza? Jak kształtowały się wtedy zarobki obywateli II RP? Usłyszycie o tym i zobaczycie oryginalne banknoty w czwartek 29 listopada o godz. 17:00 w Muzeum Papiernictwa. Wstęp wolny. Na wszystkich gości czeka miła niespodzianka!

W listopadzie 1918 r. nowo powstałe państwo polskie borykało się z różnym problemami. Jednym z nich był chaos walutowy. Na terenach dawnego zaboru pruskiego płacono markami niemieckimi, w Królestwie Polskim – markami polskimi, w Galicji obowiązywały korony austriackie, a na dawnych terenach zaboru rosyjskiego – ruble. We wschodniej Galicji w obiegu znajdowały się również hrywny i karbowańce. Na mocy dekretu naczelnika Józefa Piłsudskiego z 7 grudnia 1918 r. oficjalnie obowiązującym środkiem płatniczym została marka polska. Jednocześnie trwały dyskusje nad nazwą nowej waluty. 28 lutego 1919 r. uchwałą sejmową wprowadzono złotego polskiego. Z uwagi na brak możliwości technicznych w kraju, pierwszą serię tych banknotów wydrukowano w 1919 r. w Paryżu i Londynie. W obiegu pieniądze te znalazły się dopiero 5 lat później. Jak wyglądały owe złotówki?
Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 29 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Papiernictwa odbędzie się „Spotkanie przy setce”. Poprowadzą je dyrektor dusznickiego Muzeum dr. hab. Maciej Szymczyk oraz kierownik Działu Papiernictwa tej instytucji Jan Bałchan. Prelegenci przybliżą sytuację finansową i gospodarczą czasów II RP oraz zaprezentują banknoty tego okresu, koncentrując się na tych z nominałem „sto”. Wśród nich znajdą się m.in. marki polskie i niemieckie, ruble i hrywny, a także 100 zł z 1919 r.
Gratką dla miłośników numizmatyki będzie prezentacja, najpiękniejszego, zdaniem wielu kolekcjonerów, polskiego banknotu – setki z 1932 r. Pieniądz zaprojektowany został przez Józefa Mehoffera, polskiego malarza okresu Młodej Polski. Jego awers zdobi podobizna ks. Józefa Poniatowskiego. Na rewersie przedstawiony został dąb, rosnący w Gdyni na Kamiennej Górze, na tle wydm i brzegu Bałtyku. W przezroczu znajduje się znak wodny z wizerunkiem królowej Jadwigi.
Spotkanie towarzyszy wystawie „Waluta Niepodległej” dostępnej dla zwiedzających do końca grudnia br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto