Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2018: Wieczór wyborczy w sztabie Kukiz'15. Co myślą o zakończonej kampanii kandydaci do rady powiatu? [FOTO, FILM]

Magdalena Smolarek
Wieczór w sztabie Kukiz'15 przebiegał w spokojnej atmosferze. Zebrani w biurze posła na sejm Bartosza Jóźwiaka rozmawiali o zakończonej kampanii i o tym, co dziać się będzie w Gnieźnie po wyborach.

Wybory 2018: Wieczór wyborczy w sztabie Kukiz'15. Co myślą o zakończonej kampanii kandydaci do rady powiatu?

Wśród zgromadzonych w biurze posła na sejm Bartosza Jóźwiaka osób widać było luźną atmosferę i zainteresowanie wynikami Kukiz'15 i innych partii nie tylko w Gnieźnie, ale i w całej Polsce. Początkowo wieczór ten zaczął się bez kandydata na prezydenta miasta Gniezna - Zenona Miękiszaka. Jego początkowa nieobecność związana była z rodzinną uroczystością - rocznicą ślubu, którą znacznie wcześniej zaplanowały dla kandydata i jego małżonki córka i syn. Wśród obecnych w sztabie wyborczym byli m.in. kandydaci do rady powiatu gnieźnieńskiego: Ryszard Niemann, Przemysław Gronek, Jan Dębiec czy Gracjan Andrzejewski.

Rozmowy wśród zgromadzonych uczestników wieczoru wyborczego dotyczyły głównie spraw Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, tego, co zostało w mieście i powiecie zrobione i co jeszcze można byłoby zrobić, zorganizować, zmienić. Rozmawiano także o zakończonej kampanii wyborczej, jak również o tym, że krótko przed wyborami dowiedziano się, że członkowie Kukiz'15 nie mogą startować z list Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego.

- Przede wszystkim była to kampania przez nas robiona, można powiedzieć, z zaskoczenia. Mieliśmy do praktycznie ostatniej chwili startować z Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego, co okazało się niemożliwe dopiero około miesiąca przed wyborami. To była dla nas szalenie trudna sytuacja, nikt w pozostałych sztabach nie miał takiej trudnej sytuacji, jak my. Dlatego przy takim punkcie odniesienia uważam, że skoro udało się zgłosić listy we wszystkich okręgach w mieście i powiecie to jest to nasz duży sukces, a jak to się konkretnie przełoży na dane w Gnieźnie to się jeszcze okaże. Sukcesem dla nas jest też stworzenie, scementowanie środowiska Kukiz'15 w Gnieźnie i okolicach, co może wpływać na przyszłość naszego ruchu w tym rejonie. Kukiz'15 można powiedzieć, że ma misję do spełnienia, bo wszystkie partie ogólnopolskie są nam wrogie i nie zaniedbują okazji, by nam szpilkę wsunąć - mówił Jan Dębięc, pełniący obowiązki dyrektora biura posła Bartosza Jóźwiaka, z ruchu społecznego Kukiz'15.

- Pan Miękiszak jako jedyny ze startujących kandydatów nie jest rasowym politykiem. Jest to przedsiębiorca, człowiek, który przez 30 lat pracował na rynku i płacił na polityków swoje podatki. W związku z tym musiał się odróżniać od reszty, bo m.in. nie przechodził szkoleń medialnych. Zobaczymy czy wyborcy to docenią - dodaje Jan Dębięc.

- Zostałem początkowo nominowany z list Gnieźnieńskiego Porozumienia Samorządowego, jednak nie z naszej winy, nie z naszej przyczyny tak się stało, że kandydujemy z ruchu obywatelskiego Kukiz'15. Ta przyczyna leży po stronie Ziemi Gnieźnieńskiej i samorządnych, konkretnie po stronie pana Jerzego Lubbe. Cieszymy się jednak, że stało się tak, że Kukiz'15 wystawił listy, że w związku z tym mieliśmy wolną rękę, że nie było to kierowanie z góry tym, co mamy robić. Jestem radnym 12 lat, kończy się teraz moja trzecia kadencja i cały czas mówiłem i mówię: niech mnie zweryfikują mieszkańcy, nie chcę się sam wycofywać, to ludzie o tym zadecydują. Wydaje mi się, że warto poświęcać się dla mieszkańców - podkreśla Ryszard Niemann, kandydat do rady powiatu gnieźnieńskiego.

- Moim zdaniem Gniezno - pierwsza stolica Polski zasługuje na coś więcej. Mieszkając w centrum miasta obserwuje degradację handlu i życia społecznego. Organizowanych jest sporo eventów w mieście, ale one są tak na chwilę, a powinno się działać długofalowo. Dla mnie priorytetem jest, by w końcu zasiedlić kamienice, by tam faktycznie ktoś mieszkał, by tętniły one życiem. Bogactwem miasta są mieszkańcy, a nie tylko organizowanie wielkich imprez, wielkich festynów. Priorytetów jest wiele. Pewne rzeczy trzeba utrzymać, jak np. ochrona środowiska. Moim zdaniem nie powinno się dopłacać tylko i wyłącznie do pieców, do przekształcania ich, ale dopłaty do węgla, dobrego węgla, by ludzie palili prawdziwym węglem, a nie jakimiś śmieciami. Zauważam też bardzo mało roślinności w centrum, bo nie tylko nie nasadza się nowych drzew, co jeszcze się betonuje miejsca, w jakich można by je było posadzić. Priorytetem jest dla mnie słuchać mieszkańców i odpowiadać na ich realne, codzienne potrzeby - dodaje Ryszard Niemann.

Około 22:00 w sztabie wyborczym Kukiz'15 pojawił się kandydat na prezydenta Gniezna - Zenon Miękiszak, który dziękował wyborcom za ewentualne poparcie jego osoby i całego ruchu Kukiz'15 w Gnieźnie i okolicach.
- To jest nasz debiut, jeśli chodzi o skalę pracy, jaką wykonaliśmy (...). Jakieś działania w skali szerszej były w tej chwili, bo sytuacja nas zmusiła do samodzielności i pod parasolem Kukiz'15 ten pierwszy krok zrobiliśmy i tylko się z tego cieszyć. A za te głosy, które będą policzone mogę tylko podziękować - mówił Zenon Miękiszak.

CZYTAJ TEŻ:Postulaty Zenona Miękiszaka jako prezydenta Gniezna.

Szerszą wypowiedź Zenona Miękiszaka znajdziesz poniżej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto