Wybierz region

Wybierz miasto

  Utracony Świat - Podróże Leona Barszczewskiego - wystawa

  Muzeum Filumenistyczne
  Bystrzyca Kłodzka, ul. Mały Rynek/1, +48 74 811 06 37

  11:00 Czwartek, 3 maja

  • Brak informacji o cenie

  Utracony Świat Leona Barszczewskiego. Fotografie z podróży po XIX-wiecznej Azji Środkowej. Wystawa czasowa ze zbiorów Igora Strojeckiego.

  Wernisaż 3 maja 2018, o godz. 11.00 w sali wystaw czsowych Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej.
  Oprowadzanie kuratorskie 4 maja 2018, o godz. 11.00.

  ZAPRASZAMY!

  Leon Barszczewski (1849-1910) - fotograf, podróżnik, badacz ludów Azji Środkowej.
  Po przedwczesnej stracie rodziców został wzięty pod rosyjską opiekę rządową i wysłany do szkoły kadetów w Kijowie, co zadecydowało o jego dalszych losach - służbie w armii carskiej Rosji. W latach 1876-1897 przebywał w Samarkandzie, która stała się jego bazą wypadową na terytorium m.in. Wschodniego Turkiestanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazu. Podczas swych podróży opracowywał mapy terenu, biegu rzek i dróg, badał szlaki komunikacyjne na pograniczu Chin i Afganistanu. Tereny, po których podróżował Leon Barszczewski leżą obecnie w przeważającej części w granicach Republik Uzbekistanu i Tadżykistanu. W trakcie wypraw gromadził okazy botaniczne, zoologiczne i mineralogiczne oraz prowadził obserwacje etnograficzno-antropologiczne. Podróżnikowi towarzyszył aparat fotograficzny, dzięki któremu utrwalił na szklanych negatywach wizerunki ludzi, ich zajęcia i życie codzienne. W kadrze zatrzymywał wiele portretów mężczyzn w barwnych strojach, scen rodzajowych oraz niepowtarzalne wizerunki tamtejszych kobiet. Bez wątpienia można uznać go za prekursora fotografii reportażowej. Jego zdjęcia, docenione i zauważone, zostały nagrodzone złotymi medalami na wystawach fotograficznych w 1895 r. w Paryżu oraz w 1901 r. w Warszawie.

  Zbiór fotografii Leona Barszczewskiego jest jedyną w Polsce dokumentacją ikonograficzną terenów Azji Środkowej końca XIX wieku wykonaną przez polskiego podróżnika.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Czy znasz te przesądy domowe?