Czy historyczny Zamek Sarny ucierpi przez zbiorniki retencyjne? Wody Polskie wydały komunikat

red.
fotopolska.eu
Powracamy do sprawy potencjalnych zbiorników retencyjnych na terenie Ziemi Kłodzkiej. Po spotkaniu w Radochowie, podczas którego mieszkańcy okolicznych miejscowości dzielili się swoimi przemyśleniami i obawami, Ryszard Malarski z Wód Polskich zapewniał, że żadne decyzje nie zostaną podjęte bez konsultacji społecznych i wiedzy mieszkańców. Teraz swoje obawy związane z budową zbiorników opublikowali w Internecie właściciele Zamku Sarny w Ścinawce Górnej.

Tutaj przeczytasz treść:

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w odpowiedzi opublikowało oświadczenie. Oto jego treść:

W mediach społecznościowych rozpowszechniane są informacje o rzekomych lokalizacjach zbiorników przeciwpowodziowych w Kotlinie Kłodzkiej. Udostępniono również niewiadomego autorstwa mapkę okolic Ścinawki Górnej w woj. dolnośląskim, sugerującą lokalizację budowli hydrotechnicznych. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie informuje, że jest jedynym podmiotem nadzorującym gospodarkę wodną, w tym planowanie i realizację inwestycji hydrotechnicznych na polskich rzekach.
Wszystkie budowy muszą być zatwierdzone przez PGW Wody Polskie, po spełnieniu szczegółowych uwarunkowań prawnych, proceduralnych i środowiskowych. Elementem koniecznym do realizacji inwestycji są zawsze szerokie konsultacje społeczne.
Obecnie PGW Wody Polskie prowadzą w Kotlinie Kłodzkiej budowę czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych, które w znacznym stopniu ograniczą zagrożenia dla mieszkańców i turystów Kotliny Kłodzkiej. Zbiorniki budowane są w Boboszowie na rzece Nysa Kłodzka, w Roztokach Bystrzyckich na rzece Goworówka, w Szalejowie na rzece Bystrzyca Dusznicka oraz na potoku Duna w Krosnowicach. Zakończenie zaplanowano w 2022 roku.
Konieczne jest prowadzenie dalszych inwestycji. Na zlecenie PGW WP powstało opracowanie hydrologicznych uwarunkowań dla potencjalnych lokalizacji pt: „Analiza zwiększenia retencji powodziowej w Kotlinie Kłodzkiej”. Dokument analizujący stosunki wodne przedstawia wiele wariantów zwiększenia ochrony przeciwpowodziowej. Jest to materiał wstępny i będzie podlegał dalszym opracowaniom naukowym. Istotnym elementem prac koncepcyjnych będą konsultacje z mieszkańcami.
Nie ma zgody na propagowanie niepotwierdzonych przez administratora gospodarki wodnej informacji związanych z analizą zasadności budowy ewentualnych kolejnych obiektów hydrotechnicznych ochrony przeciwpowodziowej w Kotlinie Kłodzkiej, w tym zwłaszcza rozpowszechniania informacji dotyczących wysiedleń i całkowitej zmiany naturalnego krajobrazu Kotliny Kłodzkiej.
Z uszanowaniem
Anna Tarka
Rzecznik prasowy
Kierownik
Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
ul. Norwida 34
50-950 Wrocław

Ziemia polskich rolników warta miliony

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ciekawe że mają być konsultacje społeczne a osoby mieszkające na terenach przyszłych inwestycji dostali już pełna dokumentację odnośnie wysiedleń ?. Czyżby decyzje już zapadły ??. Wody Polskie informują że są to dopiero wstępne projekty ? Czyżby Bank Światowy dawał pieniądze i jest okazja aby je wykorzystać ? Pytanie co z ludźmi którzy mieszkają na tych terenach. Od 1997 roku do dzisiaj nikt ich nie informował o takich planach. Inwestowali budowali, wydawali prywatne pieniądze. Nagle ktoś znajduje jakieś poniemieckie plany i informuje ludzi że mają się wyprowadzać? Wody Polskie są Państwową instytucja i powinna działać dla dobra obywateli. Czy takie działania są dla dobra obywateli? Jeśli tak to których obywateli ?

M
Mieszkaniec Radochowa

Drodzy Mieszkańcy Ścinawki Górnej i gminy Radków! Skontaktujcie się z sołectwem Radochów i sołectwem Goszów! Oni już działają wspólnie. Jeżeli jeszcze nie widzieliście na YT to obejrzyjcie https://youtu.be/-bSkEqR48UA spotkanie z RZGW w moim Sołectwie. Są zaskoczeni merytoryką, frekwencją oraz kompletnie głusi na podjęcie działań prewencyjnych a często ich odpowiedzi są niespójne. Wszyscy chcemy ochrony przeciwpowodziowej, ale nie kosztem wysiedleń i obrania drogi "na skróty", kiedy to wyliczenia opadu próbuje się zmieścić w jednym miejscu bez zważania na czynnik ludzki. Przedstawia nam się plany, podaje koszty budowy i kwoty za wysiedlenia a z drugiej strony padają hasła, że to tylko wstępne projekty, koncepcje i plany na przyszłość.

Myśleli, że Nas wszystkich zaskoczą i "pod osłoną nocy" zrobią swoje a ludzie sprzedadzą swoje wspomnienia, domostwa, przywiązanie, uczucia a często też miejsca gdzie się urodzili, wychowali i wychowują swoje dzieci. Są rzeczy, które nie mają ceny...

Działajmy na rzecz ochrony naszych domów, ale wspólnie i za Naszą aprobatą. Nasze oburzenie nie wynika z samego faktu budowy zbiornika. Wynika z umiejscowienia, wielkości i tego, że nie zapytano Nas o zdanie. Jesteśmy siłą z którą muszą się liczyć! Kiedy to zrozumieją, wspólnie poszukamy rozsądnych rozwiązań. Nic o Nas bez Nas!!! Nawiążcie kontakt, nie jesteście sami!!! PS. Jak to na wsi... wystarczy podpytać w sklepie

G
Gość

Wody Polskie już w zeszłym roku spusciły tamę koło Włocławka zabijając tym sposobem tysiące gniazd cennych gatunków ptaków. Zbrodnia. A drzewa i zabytki w Polsce trzeba dbać i powinny być chronione prawem, bo wiele zabytków w niedopuszczalny sposób (m.in. przez zbyt duże prawa deweloperów i powiatowy inspektorat budowlany) zniszczono nie tylko w czasie wojny, ale i w dzisiejszych czasach! Apeluję o ochronę zabytkowej zabudowy w Polsce, również wiejskiej i małomiasteczkowej.

Dodaj ogłoszenie