Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eksponaty z Muzeum Filumenistycznego odzyskały blask

Damian Bednarz
mat. prasowy
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Bystrzyca Kłodzka, eksponaty z Bystrzyckiego Muzeum Filumenistycznego odzyskały blask.

Bystrzyckie Muzeum Filumenistyczne kojarzone jest przede wszystkim z gromadzeniem eksponatów związanych z historią niecenia ognia. Niewielu wie, że oprócz bogatej kolekcji zapalniczek, krzesiw i etykiet zapałczanych, w muzealnych magazynach znajdują się również ciekawe eksponaty dokumentujące historię regionu. W zbiorach muzealnych pozostawały dotychczas w ukryciu piękne, wiekowe rzeźby, historyczne obrazy, a także wyjątkowe przykłady barokowego snycerstwa. Niestety, eksponaty które trafiały do kolekcji, najczęściej pozostawały w katastrofalnym stanie zachowania. Proces konserwacji dzieł sztuki należy do bardzo kosztownych, dlatego bystrzyccy muzealnicy zdecydowali się spróbować sięgnąć po fundusze zewnętrzne, aby uratować piękne obiekty przed dalszą degradacją.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskanego w drodze konkursu w ramach programu Wspieranie działań muzealnych spora część najbardziej wartościowych obiektów odzyskała dawny blask. Prace renowacyjne wykonali doświadczeni warszawscy konserwatorzy dzieł sztuki, którzy prace przy restauracji obiektów prowadzili już na wielu kontynentach. Efekt działań będzie można podziwiać w Muzeum Filumenistycznym już od nowego roku. Jest naprawdę imponujący! Odrestaurowane rzeźby, obrazy, a także przykłady dekoracyjnej snycerki wyeksponowane zostaną w obiekcie dawnego kościoła poewangelickiego, w którym mieści się muzeum, na wystawie stałej poświęconej historii regionu. Jednym z najciekawszych obiektów jest z całą pewnością rzeźba autorstwa Franza Wagnera, przedstawiają czytające putta (aniołki), które niegdyś zdobiły portal jednej z kamienic na bystrzyckiej starówce. Do Muzeum rzeźba trafiła w opłakanym stanie. W miejscu jej wcześniejszej ekspozycji, dzięki zaangażowaniu mieszkańców pojawiła się kopia. Oryginał już niedługo będzie można oglądać w Muzeum Filumenistycznym.

Prace renowacyjne staną się także doskonałym pretekstem do promowania wiedzy o sztuce regionu, wśród uczniów z terenu ziemi kłodzkiej, a zwłaszcza regionu Bystrzycy Kłodzkiej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bystrzycaklodzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto