Gmina chce zlikwidować Szkołę Muzyczną w Bystrzycy Kłodzkiej

Damian Bednarz
Damian Bednarz
użyczone
Otwarta w 2015 roku Szkoła Muzyczna II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej ma zostać zlikwidowana. Taka uchwała będzie jutro poddana pod głosowanie na sesji rady gminy. Jeśli tak się stanie, żaden z 28 uczniów tej placówki nie będzie mógł zdobyć dyplomu ukończenia tej szkoły, ponieważ cykl nauczania w niej to sześć lat. Najstarszy rocznik jest zatem dopiero w czwartej klasie.

O tej sprawie dyskutowano na spotkaniu z rodzicami.

-Nie było wcześniej żadnych sygnałów ze strony gminy o takich zamiarach, jakim jest zamiar likwidacji szkoły. Ta szkoła była potrzebna. Pani burmistrz o to zabiegała, aż w końcu w 2015 roku otrzymała zgodę. Szkoła odnosi sukcesy, wypełnia czy wzbogaca życie kulturalne miasta, regionu i nie tylko, a także promuje Bystrzycę Kłodzką na terenie całej Polski, a także za granicą. Pani burmistrz nie zwróciła się z żadną prośbą do starostwa o partycypowanie w kosztach, owszem napisała podobno pisma do burmistrzów gmin, z których pochodzą nasi uczniowie. Burmistrzowie odmówili, nie dziwię im się, ponieważ zostały te pisma napisane już pod uchwaleniu budżetu - mówi Tadeusz Piotrowski, dyrektor szkoły.

Do szkoły uczęszcza 28 uczniów z całego powiatu, między innymi z Lądka-Zdroju, Międzylesia, Kłodzka czy Polanicy-Zdroju. Zdaniem dyrektora taka decyzja może być także osobistą wendettą burmistrz Renaty Surmy.

-Pani burmistrz znana jest z mściwości. Pani burmistrz usłyszała ode mnie wielokrotnie słowa przypomnienia, że nie dotrzymuje słowa obietnic składanych publicznie. Pan burmistrz musiała się poczuć mocno dotknięta, że ktoś jej powiedział prawdę w oczy i to publicznie, więc być może te dalsze decyzje są skutkiem mojego wychylenia się publicznie. Ja to zrobiłem w obronie szkoły. Pracuje 44 lata w szkolnictwie artystycznym i nie znam takiego przypadku, żeby gdziekolwiek w Polsce organ prowadzący najpierw powołał szkołę, a następnie ją rozwiązał przed zakończeniem pewnego cyklu nauczania - mówi Tadeusz Piotrowski, dyrektor.

Gmina argumentuje, że nie stać jej na prowadzenie szkoły:

Mimo starań czynionych przez dyrektora SM II stopnia oraz Gminę, do tej pory nie udało się wyposażyć szkoły we wszystkie niezbędne instrumenty, które pozwoliłyby zagwarantować jak najlepsze możliwości kształcenia uczniów. Poczynione przez organ prowadzący i nielicznych sponsorów zakupy sprzętu i wyposażenia są nieadekwatne do oczekiwań, w tym do wymogu podstawy programowej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do którego w tym zakresie skierowano dwa wnioski, nie przyznało tak koniecznych funduszy.

- W związku z trudną sytuacją organizacyjno-ekonomiczną Szkoły Muzycznej II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej, dla której organem prowadzącym jest Gmina Bystrzyca Kłodzka, władze samorządowe rozważają możliwość zamknięcia tej instytucji z dniem 31 sierpnia 2019 r., o ile na jej dalsze poprowadzenie nie wyrazi zgody inny organ, np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gmina Bystrzyca Kłodzka nie jest w stanie sprostać rosnącym potrzebom szkoły o charakterze ponadgminnym. Tym bardziej w sytuacji, gdy – zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r., art. 71.1 – jej podstawowym obowiązkiem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, którą jest gmina. Zgodę na zamknięcie tego typu szkoły musi wydać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sytuacji, gdy wydatki SM II stopnia o charakterze regionalnym systematycznie rosną, a możliwości finansowe Gminy Bystrzyca Kłodzka, co do jej wsparcia, maleją, organ prowadzący wystąpił z wnioskami o partycypowanie w kosztach funkcjonowania placówki do gmin, z których uczniowie w niej się znajdują – stanowią oni połowę stanu. Żadna z tych gmin, tj.: Kłodzko, gmina wiejska Kłodzko, Nowa Ruda, Stronie Śląskie, Złoty Stok, Międzylesie, nie wykazała tym zainteresowania. Tymczasem trzeba wiedzieć, że w roku 2016 budżet szkoły, to kwota 298 315 zł, w r. 2017 – już 437 819 zł, zaś w roku 2018 – 658 956 zł. W tym okresie naukę w niej pobierało – odpowiednio: 24, 29 i 29 uczennic i uczniów (aktualnie 8 na wydziale wokalnym w 4-letnim cyklu nauki i 21 na wydziale instrumentalnym w cyklu 6-letnim; 4 osoby w br. zakończą naukę). Na działalność SM II stopnia Gmina Bystrzyca Kłodzka otrzymała subwencję w kwocie 251 394 zł w r. 2016, 378 968 zł w r. 2017 i 425 898 zł w r. 2018. Roczny koszt kształcenia 1 ucznia wynosi w niej aktualnie 21 251 zł. Z własnych środków Gmina przekazała 211 644 zł - czytamy w oświadczeniu.

CAŁĄ TREŚĆ PRZECZYTASZ TUTAJ

Swoje zaniepokojenie sprawą wyraził także starosta Maciej Awiżeń, który w oficjalnym piśmie do dyrektora szkoły poinformował, że powiat nie otrzymywał wcześniej ze strony gminy informacji o problemach w prowadzeniu placówki. O pomoc poproszono także premiera Mateusza Morawieckiego.

Źródło: Telewizja Sudecka, Gmina Bystrzyca Kłodzka, własne

Tajemnica Marchewki

Wideo

Materiał oryginalny: Gmina chce zlikwidować Szkołę Muzyczną w Bystrzycy Kłodzkiej - Bystrzyca Kłodzka Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie