Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Góry Stołowe. Turyści nie mają pojęcia, że muszą poruszać się tylko po szlakach

Damian Bednarz
Damian Bednarz
W sezonie tysiące ludzi odwiedza Park Narodowy Gór Stołowych. Nie brakuje chętnych do zobaczenia Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał czy innych atrakcji tego niesamowitego terenu. Niestety wielu z turystów nie przestrzega podstawowych praw, nie zdając sobie sprawy z tego, że takim zachowaniem szkodzą znajdującej się tam przyrodzie.

Jedni schodzą ze szlaku, żeby zobaczyć skałę przypominającą trupią czaszkę, inni poszukują krzyża Marty, a jeszcze inni po prostu idą za potrzebą. I choć w mediach społecznościowych coraz częściej zobaczyć można zdjęcia spoza szlaku, trzeba pamiętać, że schodzenie z wyznaczonej drogi na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych jest zabronione.

- W mojej wieloletniej pracy często też spotykam turystów przechodzących “na skróty” różnymi drogami leśnymi lub wręcz przez las, którzy poruszają się po terenie według map w swoich telefonach i poszukują w pobliżu szlaku. Wielu turystów poruszających się po terenie parków narodowych nie ma pojęcia, że mogą poruszać się wyłącznie po szlakach turystycznych - mówi Diana Mańkowska-Jurek, Specjalista ds. Ochrony Przyrody w zakresie badań naukowych i obszarów Natura 2000 w Parku Narodowym Gór Stołowych.

W sezonie Park Narodowy Gór Stołowych przeżywa prawdziwe oblężenie. Przy kasach biletowych na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały tworzą się długie kolejki, a chcący zdobyć te dwie największe atrakcje Gór Stołowych, zostawiają samochody poza parkingami, w miejscach, które nie są do tego przeznaczone. Ekolodzy zwracają uwagę, że jest to zabronione i może skończyć się mandatem od policji.

Skąd tyle zakazów? Wszystko po to, żeby chronić znajdującą się tam przyrodę. Trzeba pamiętać, że parki narodowe zgodnie z polskim prawodawstwem są najwyższą formą ochrony przyrody i na ich obszarze wszelkie twory przyrody podlegają ochronie – od gleby, skał, poprzez rośliny i zwierzęta. A w Górach Stołowych tych wymagających szczególnej opieki jest znacznie więcej.

- Ogólnie w Parku Narodowym Gór Stołowych stwierdzono występowanie 50 gatunków roślin naczyniowych objętych ochroną gatunkową, w tym 18 – ochroną ścisłą i 32- ochroną częściową oraz 167 gatunków zwierząt objętych ochrona gatunkową, w tym 116 – ochroną ścisłą i 51 – ochroną częściową - mówi Diana Mańkowska-Jurek.

Władze parku chcąc chronić zagrożone gatunki, nie podają do wiadomości publicznej miejsc, gdzie można je znaleźć, a także stale nadzorują sytuację, zamykają czasowo szlaki. Jako przykład można podać np. punkt widokowy na Pielgrzymie, który jest czasowo zamykany, właśnie przez wzgląd na ochronę występujących tam gatunków.

Niestety czasami zdarza się, że służby parku ujawniają nielegalny zbiór na terenie PNGS pojedynczych okazów chronionych roślin np. na bukiety do wazonów; szczególnie chętnie zbierane są posiadające okazałe kwiaty: lilia bulwkowata i mieczyk dachówkowaty, wykopywany do ogródków – pełnik europejski, czy “większy” zbiór okazów czosnku niedźwiedziego oraz arniki górskiej do celów leczniczych.

Park Narodowy Gór Stołowych ma powierzchnię 63,4016 km, z czego 771,00 ha znajduje się pod ścisłą ochroną.

ZOBACZ KILKA ZDJĘĆ Z PARKU NARODOWEGO GÓR STOŁOWYCH I MAPY:

Góry Stołowe. Turyści nie mają pojęcia, że muszą poruszać si...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Góry Stołowe. Turyści nie mają pojęcia, że muszą poruszać się tylko po szlakach - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na bystrzycaklodzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto