Kotlina Kłodzka i ziemia kłodzka jest tym samym miejscem?

red.
Zieleniec nie leży w Kotlinie Kłodzkiej fot. Damian Bednarz
Kotlina Kłodzka czy ziemia kłodzka? Wielu turystów zadaje sobie to pytanie, w kontekście regionu obecnego powiatu kłodzkiego. Problem co do nazewnictwa obszaru, w którym żyje, ma także dużo mieszkańców. Czy Kotlina Kłodzka i ziemia kłodzka to ten sam region? Wyjaśniamy!

Kotlina Kłodzka to nie cała ziemia kłodzka

Często słyszymy, że jednym z najpopularniejszych miejsc wybieranych przez turystów z całej Polski, jest Kotlina Kłodzka. W sieci znaleźć można wiele poradników, które błędnie przypisują atrakcje turystyczne tej części województwa. Jest to obszar leżący w granicach ziemi kłodzkiej, lecz znacznie od niej mniejszy. Co ważne, w Kotlinie Kłodzkiej nie znajdują się uzdrowiska, takie jak np. Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój czy Lądek-Zdrój, a także, chociażby Szczeliniec Wielki i całe Góry Stołowe. Skąd więc bierze się ten błąd? -Wydaje mi się, że przyjęło się to potocznie i tak zostało. Ludzie nie zwracają uwagi na poprawność wymienianych nazw - mówi nam pani Agnieszka, zapytana o problem internautka.

Czym więc jest Kotlina Kłodzka. Z pomocą może przyjść Wikipedia.

Poznaj największe sekrety ziemi kłodzkiej!

"Kotlina Kłodzka to kraina geograficzna w Sudetach. Jest to kotlina w Sudetach Środkowych otoczona przez Góry Bardzkie, Wzgórza Włodzickie, Wzgórza Ścinawskie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika i wraz z nimi tworzy krainę historyczną zwaną ziemią kłodzką. Głównym miastem jest Kłodzko" - możemy przeczytać, chociażby w Wikipedii

Co ciekawe, obszar Kotliny Kłodzkiej zajmuje tylko 1/5 obszaru ziemi kłodzkiej.

Kotlina Kłodzka - miejscowości

Jakie więc większe miejscowości znajdują się w Kotlinie Kłodzkiej, a które tak naprawdę do niej nie należą?

Te większe miejscowości znajdują się w obrębie Kotliny Kłodzkiej:

  1. Kłodzko
  2. Krosnowice
  3. Szalejów Górny
  4. Szalejów Dolny
  5. Międzylesie
  6. Bystrzyca Kłodzka
  7. Długopole-Zdrój
  8. Domaszków
  9. Ołdrzychowice Kłodzkie
  10. Gorzanów
Trwa głosowanie...

Mieszkasz na ziemi kłodzkiej czy w Kotlinie Kłodzkiej?

Kotlina Kłodzka - atrakcje

Wiedząc już, jakie większe miejscowości (a także te mniejsze do nich przylegające), znajdują się w obrębie Kotliny Kłodzkiej, łatwo możemy wskazać największe atrakcje tego regionu. Wybierając się do Kotliny Kłodzkiej, warto zatem odwiedzić mi.in. Mauzoleum von Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

ZOBACZ ZDJĘCIA MAUZOLEUM VON MAGNISÓW:

Mauzoleum von Magnisów w Ołdrzychowicach Kłodzkich to wielka...

Kolejnym niezwykle ważnym miastem, które trzeba odwiedzić, jest Kłodzko, nad którym góruje Twierdza Kłodzko. To miejsce zdecydowanie godne polecenia! Warto przejść się także po moście św. Jana, zwiedzić Podziemną Trasę Turystyczną i zobaczyć wyjątkowe miniatury w Parku Miniatur Minieuroland. Miłośnicy turystyki powinni także odwiedzić Bystrzycę Kłodzką, chociażby ze względu na jej historyczną zabudowę.

Ziemia kłodzka

Ziemia Kłodzka to nic innego, jak opisywana wyżej Kotlina Kłodzka plus otaczające ją tereny górskie (Góry Suche, Góry Stołowe, Góry Sowie, Góry Złote, Góry Bardzkie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Góry Bialskie, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie). Odwiedzając Szczeliniec Wielki i całe Góry Stołowe, a także większość uzdrowisk kłodzkich i Nową Rudę, nie znajdujemy się już więc w obrębie samej Kotliny Kłodzkiej, a na terenie ziemi kłodzkiej.

Warto o tym pamiętać, chociażby po to, żeby błysnąć w towarzystwie.

A TU ZOBACZYSZ ZDJĘCIA JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI ZIEMI KŁODZKIEJ, CZYLI GÓR STOŁOWYCH:

Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Wideo

Dodaj ogłoszenie