Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ojciec Cię bił? Musisz na niego płacić!

Małgorzata Moczulska
pixabay.com
Twój ojciec choruje i nie stać go na leki? Nie opiekujesz się matką, dlatego trafiła do domu opieki? Nie zdziw się, jak będziesz musiał za to zapłacić. I nie pomogą tłumaczenia, że ojciec pił i bił, a matka nie interesowała się dziećmi. Jeśli OPS uzna, że stać Cię, byś łożył na rodzica, wystawi Ci za to rachunek.

W Kłodzku obecnie trójka dzieci płaci alimenty na swoich rodziców. - Obowiązek alimentacyjny dzieci wobec rodziców istnieje bez względu na to, czy dorosłe dzieci mieszkają z rodzicami czy osobno i czy założyły własne rodziny czy też nie. Jeżeli rodzice znajdują się w niedostatku, a dzieci są w stanie zapewnić im środki utrzymania, mają obowiązek płacenia rodzicom alimentów - mówi Jolanta Leszko, dyrektor OPS-u w Kłodzku.

I choć dzieci próbują się bronić przed ich płaceniem tłumacząc, że rodzic nigdy im nie pomagał, nie interesował się nimi jak byli mali, pił, a nawet miał ograniczoną władzę rodzicielską, to w końcu udaje im się osiągnąć porozumienie. Mają bowiem świadomość, że jeśli nie polubownie, to będą musieli zmierzyć się z tym problemem w sądzie. - Taka umowa ma moc prawną i jeśli dziecko się z niej nie wywiązuje, będzie egzekwowana administracyjnie. Co należy rozumieć jednoznacznie. Jeśli dziecko nie płaci - do jego drzwi zapuka komornik. OPS wystawia też dzieciom rachunek za umieszczenie ich rodzica w domu opieki. Takie sytuacje są częste. Starszy człowiek mieszka samotnie dopóki jest samodzielny, ale kiedy potrzebuje już opieki, a dzieci się do tego nie kwapią, ośrodek pomocy społecznej umieszcza go w domu seniora.

Chociaż większości alimenty głównie kojarzą się z przekazywaniem pieniędzy - niekoniecznie tak musi być. Tłumaczy do dyrektor kłodzkiego OPS-u.

- W sytuacji kiedy rodzice korzystają z pomocy społecznej, ich dzieci mają obowiązek świadczenia na ich rzecz pomocy. W obowiązku alimentacyjnym nie chodzi o ograniczanie się tylko do pomocy finansowej, z czym może być to kojarzone. Niejednokrotnie rodzice dorosłych już dzieci potrzebują pomocy usługowej lub rzeczowej. Wypełnianie tego zadania też świadczy o wywiązywaniu się z obowiązku alimentacyjnego - mówi dyrektor OPS-u w Kłodzku, Jolanta Leszko.

Takich spraw z roku na rok będzie więcej ponieważ starsi ludzie są coraz biedniejsi i znaczna ich część żyje w niedostatku.

Znajduje to odzwierciedlenie w danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty nowo przyznawanych emerytur są coraz niższe, wzrasta też liczba osób pobierających najniższe świadczenia. Jeśli rodzic mieszka samotnie, to 1000, czy 1200 złotych nie jest w stanie zaspokoić jego podstawowych potrzeb.

Do tego dochodzi większa świadomość prawna społeczeństwa. Jeszcze kilkanaście lat temu większość ludzi myślała, że alimenty to świadczenie, które rodzic płaci na dziecko - nie odwrotnie. By sąd zasądził od nas alimenty na rodzica, muszą być spełnione dwa warunki: dziecko musi być pełnoletnie, a jego rodzic żyć w niedostatku.
- Tyle, że kwestia niedostatku jest uznaniowa - mówi mecenas Maciej Rodacki, specjalizujący się w prawie rodzinnym. - Nie me jego definicji, ale wiadomo, że rodzicowi musi brakować na podstawowe potrzeby. Druga dotyczy faktu, że sąd może nie przyznać alimentów, jeśli byłyby one sprzeczne z zasadami życia społecznego, czyli wówczas, gdy rodzic nie sprawował należytej opieki nad dzieckiem. Sądy jednak nie stosują tej zasady z automatu, zawsze gdy matka czy ojciec byli złymi rodzicami, pili, a nawet bili. Poza tym to trzeba udowodnić. Jeśli mamy świadków, rodzina miała niebieską kartę, w domu internowała policja, czy rodzice byli karani za znęcanie nad dzieckiem, są na to duże szanse - wyjaśnia adwokat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bystrzycaklodzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto