Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Janusza Majewskiego. Ostatnie pożegnanie wybitnego reżysera. Artysta spoczął na Powązkach

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Reżyser spoczął na warszawskich Powązkach
Reżyser spoczął na warszawskich Powązkach Aleksy Witwicki
W czwartek 18 stycznia odbył się pogrzeb Janusza Majewskiego. Uroczystości żałobne rozpoczęły się w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie. W ostatniej drodze wybitnemu artyście towarzyszyli członkowie rodziny, przyjaciele oraz osoby związane z rodzimą kulturą. Jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów zmarł 10 stycznia, w wieku 92 lat.

W czwartek 18 stycznia o godzinie 14:00, w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie rozpoczęły się uroczystości żałobne poświęcone zmarłemu Januszowi Majewskiemu - wybitnemu polskiemu reżyserowi, scenarzyście, pisarzowi i wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W ostatnim pożegnaniu artysty udział wzięli członkowie rodziny, przyjaciele, a także wiele osób związanych z rodzimą kulturą.

Po ceremonii nastąpiło odprowadzenie urny do grobu rodzinnego reżysera. Poniżej zdjęcia z pogrzebu Janusza Majewskiego.

Reżyser spoczął na warszawskich Powązkach

Pogrzeb Janusza Majewskiego. Ostatnie pożegnanie wybitnego r...

Zmarł Janusz Majewski. Reżyser miał 92 lata

Janusz Majewski zmarł 10 stycznia 2024 roku. O jego śmierci poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Specjalnej "Platynowe Lwy" za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej "Orzeł" za Osiągnięcia Życia. Wieloletni prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich zaangażowany w sprawy polskiego środowiska filmowego - mogliśmy przeczytać w poście zamieszczonym na Facebooku przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Zrealizował m.in. filmy "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów", "Królowa Bona", "Mała matura 1947" oraz "Czarny Mercedes".

Jego żoną była fotografka Zofia Nasierowska, miał dwoje dzieci: Annę Klarę (pisarkę) i Pawła. Był teściem Cezarego Stypułkowskiego i (w latach 2008–2022) aktorki Soni Bohosiewicz.

Artysta był laureatem ogromnej ilości nagród. Wśród nich należy wymienić m.in. "Srebrne Lwy", "Złotego dzika", "Złotą Kaczkę" czy też Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy” za całokształt twórczości oraz Polską Nagrodę Filmową "Orzeł” za osiągnięcia życia.

Twórczość Janusza Majewskiego wymyka się schematom, o które łatwo w kręgu tzw. kina autorskiego. On sam pozostaje artystą osobnym w takim znaczeniu, jak człowiek, który jest arystokratą ducha, a któremu historia zafundowała wieloletni sprawdzian; wyszedł z niego obronną ręką, mogąc sam sobie być okrętem, sterem i żeglarzem - napisano w uzasadnieniu Nagrody Honorowej Jancia Wodnika na 18. Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni w 2011 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto