Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj Czechy: wioska z własnym stylem architektonicznym

Damian Bednarz
fot. domena publiczna
Około 300 kilometrów od Kłodzka, w południowych Czechach w powiecie Czeskie Budziejowice znajduje się wioska, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa narodowego. Dlaczego?

Barok jako kierunek w kulturze i sztuce opanował Europę w XVII i XVIII wieku. Powstał we Włoszech, a później rozprzestrzenił się po całej Europie, charakteryzował się okazałymi zdobieniami, bogactwem kształtów i monumentalnością.

W XIX wieku w południowych Czechach pojawił się w architekturze styl ludowy określany jako ludowy barok. Choć wywodzi się z architektury barokowej i klasycystycznej, chodzi jednak o odrębny styl budowlany. Pojawił się, kiedy właściwy barok był już w zasadzie przeszłością.

Poznaj Czechy: wioska z własnym stylem architektonicznym

Najstarsze zabytki ludowego baroku pochodzą z 20-tych lat XIX wieku, szczytowym okresem były 60. lata XIX wieku. W okresie ludowego baroka powstało najwięcej krzyży, posągów i kapliczek w tym regionie. Budowali je z własnych środków na swoich gruntach pobożni bogaci chłopi i rzemieślnicy.

Budynki z tego okresu charakteryzowały się zdobionymi kolorowymi fasadami. Świetnie zachowanym przykładem tego stylu architektonicznego jest malownicza wioska Holaszowice, która w 1998 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

WIRTUALNY SPACER PO HOLASZOWICACH: KLIK

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klodzko.naszemiasto.pl Nasze Miasto