Spotkanie z sołtysami byłej i nowej kadencji

red.
fot. www.bystrzycaklodzka.pl
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej we wtorek, 14 maja, odbyło się spotkanie władz samorządowych gminy z sołtysami z poprzedniej oraz nowej kadencji. Burmistrz Renata Surma podziękowała dotychczasowym gospodarzom miejscowości za ich aktywną działalność na rzecz ich rozwoju, za integrowanie społeczności lokalnej i godne jej reprezentowanie wobec gminy i na odwrót. Trzeba przypomnieć, że sołtysi są organami wykonawczymi jednostek pomocniczych gminy, którymi są sołectwa.

Włodarz Bystrzycy Kłodzkiej pogratulowała wyboru na tę odpowiedzialną funkcję nowo wybranym sołtysom oraz przewodniczącym Zarządów Osiedli w Bystrzycy Kłodzkiej. Ich kadencja, jak i rad sołeckich - w porównaniu do niedawno zakończonej - będzie o rok dłuższa, czyli pięcioletnia. R. Surma podziękowała swojej zastępcy Beacie Hucaluk-Szpanier, sekretarzowi Gminy Tadeuszowi Zielińskiemu i pracownikom UMiG za uczestnictwo we wszystkich sołeckich zebraniach sprawozdawczo-wyborczych, jak i roboczych naradach soleckich w poprzedniej kadencji.

A gospodarzami poszczególnych sołectw w latach 2019 – 2024 zostali: Długopole Dolne – Marta Serafinowicz, Długopole-Zdrój – Janusz Gałan, Gorzanów (wraz z Kolonią Muszyn) – Marzena Serafin, Idzików – Mateusz Bury, Kamienna (wraz Marcinkowem) – Przemysław Jabloński, Lasówka – Agnieszka Rawa-Kozak, Marianówka (ze Szklarami) – Wiesław Pietras, Mielnik – Emilia Siwek, Międzygórze – Marek Krytak, Młoty – Bożena Szymczak, Mostowice (wraz z Piaskowicami) – Dariusz Mielniczek, Nowa Bystrzyca – Ireneusz Staniszewski, Nowa Łomnica - Łukasz Mozgiel, Nowy Waliszów – Przemysław Capaja, Piotrowice – Teofil Trzaska, Pławnica – Paweł Wdowiak, Ponikwa – Władysława Płoch, Poręba (wraz z Poniatowem i Rudawą) – Danuta Czubala, Spalona – Zbigniew Osmelak, Stara Bystrzyca – Maria Handel, Stara Łomnica (z Kolonią Szychów) – Alicja Stróż, Starkówek (z Paszkowem i Pokrzywnem) – Daniel Koczela, Stary Waliszów – Lucyna Pabian, Szklarka (wraz ze Szczawiną) – Grażyna Duło, Topolice – Ewa Matusik, Wilkanów – Mariusz Lis, Wójtowice (z Hutą) – Dorota Olejniczak, Wyszki – Piotr Budnik, Zabłocie – Jan Pięta, Zalesie – Jan Maksylewicz, Osiedle nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej – Jan Krawczyk, Osiedle nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej – Dariusz Piotrowski.

W dalszej części uczestnicy spotkania dowiedzieli się o bieżących wydarzeniach w gminie. Burmistrz zaprosiła do udziału w głównych obchodach 700. rocznicy nadania praw miejskich Bystrzycy Kłodzkiej, które przypadają podczas najbliższego weekendu. R. Surma poinformowała o zaplanowanym na piątek, 17 bm., spotkaniu w Międzylesiu przez Biuro Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. To m.in. w związku z niezadowoleniem społecznym związanym z pojawieniem się wieści o ewentualnej budowie dużych zbiorników przeciwpowodziowych, w tym w gminie bystrzyckiej. – Na dobrą sprawę materiał do konsultacji, jeżeli w ogóle się pojawi, to dopiero w roku 2020. Ale i tak mówi jednym wspólnym głosem, że takich to wielkich zbiorników tutaj nie chcemy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że chodzi o bezpieczeństwo naszych mieszkańców i niżej położonych miejscowości i jeśli już, to wyrażamy zgodę na zbiorniki o wiele mniejsze, które nie będą powodowały wysiedleń i likwidacji miejsc pracy, dróg, linii kolejowej, sieci urządzeń komunalnych… - zaakcentowała R. Surma.

Burmistrz odniosła się do głośnej sprawy – basenu w Bystrzycy Kłodzkiej. Okazuje się, że Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Kłodzkiej zawnioskowało do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków o wpisanie obiektu na Górze Parkowej do rejestru zabytków. W związku z tym Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu wydała postanowienie o wszczęciu procedowania. Od tego momentu gmina, jako właściciel basenu, nie ma prawa cokolwiek na nim zmieniać czy remontować do czasu zakończenia tego postępowania. W związku z tym aktualnie nie ma co myśleć o otwarciu basenu na wakacje, gdyż sanepid nakazał właścicielowi wykonanie wielu zadań. Wymagają one pieniędzy i czasu.

Od dyrektor MGOK-u Eweliny Walczak sołtysi nowej kadencji dowiedzieli się o zasadach współpracy tej instytucji z sołectwami.

źródło: www.bystrzycaklodzka.pl

Ziemia polskich rolników warta miliony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie