Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Staropolanka z trzykrotnie większą mocą – nowa linia rozlewnicza w Polanicy-Zdrój

OPRAC.:
Damian Bednarz
Damian Bednarz
W należących do Grupy KGHM / KGHM TFI Uzdrowiskach Kłodzkich ruszyła nowa linia rozlewnicza naturalnej wody mineralnej Staropolanka.

Inwestycja w Rozlewni Wód Mineralnych nr 1 w Polanicy-Zdroju pozwoli nie tylko na poprawę wydajności i efektywności przy produkcji popularnej wody, ale przyniesie też wymierne korzyści na rzecz środowiska naturalnego, co jest dziś jednym z celów strategicznych Spółki.

Od chwili gdy pojawiły się pierwsze pomysły i analizy sprawdzające możliwość unowocześnienia Rozlewni upłynęło nieco ponad 2,5 roku, a sam proces konstruowania linii przebiegał bardzo sprawnie pomimo niesprzyjających okoliczności w 2020 roku.

- Uruchomienie nowej linii to z pewnością najważniejsze wydarzenie w Staropolance w okresie ostatnich lat. Modernizacja pozwoli nam na jakościowe i efektywnościowe „dotrzymanie kroku” liderom branży wód mineralnych i zapewni dodatkowe możliwości produkcyjne. To ważne zwłaszcza dla naszych Partnerów Handlowych poszukujących wysokiej jakości wód mineralnych w obszarze marek własnych, ale także dla samej Staropolanki 800, której nie powinno zabraknąć nawet w największe letnie upały – mówi Łukasz Surażyński, Prezes Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich SA – Grupa PGU.

Nowa linia to w praktyce nie tylko zespół maszyn do napełniania butelek, ale wiele powiązanych elementów całej infrastruktury: począwszy od nowych odwiertów i ujęć sięgających ponad 100 metrów w głąb polanickiej ziemi, a zapewniających wydajność źródeł sięgającą 40 m3 na dobę, poprzez trzykrotnie bardziej wydajną Stację Uzdatniania Wody (SUW), zmodernizowane hale produkcyjne, nowe stacje zasilania energią elektryczną po samą linię rozlewniczą i infrastrukturę magazynową do jej obsługi.

Unowocześnienie w tak wielkiej skali ma także cel związany z ochroną środowiska. Pozwoli ograniczyć zużycie energii elektrycznej i znacznie zwiększyć efektywność energetyczną w przeliczeniu na produkcję jednej butelki. Równie istotnym aspektem jest możliwość zastosowania mniejszej gramatury butelek PET oraz coraz bardziej dostępnego rPET, który dzięki wykorzystaniu materiałów z recyklingu znacznie ograniczy ilość plastiku wprowadzaną do środowiska.

- Tak szybkie tempo prac związanych z zakupem i uruchomieniem nowej linii rozlewniczej to efekt wysiłków całego zespołu projektowego, w którego skład wchodzili specjaliści od wydobycia, jakości i produkcji wód mineralnych, eksperci od finansów oraz wykonawcy z firm zewnętrznych, między innymi firmy KHS, głównego dostawcy Linii. Wszystkim osobom zaangażowanym w te prace bardzo dziękujemy za ich wkład w rozwój Staropolanki – dodaje Łukasz Czech, Wiceprezes Zarządu Uzdrowisk Kłodzkich SA – Grupa PGU.

Cała inwestycja obejmująca wszystkie elementy to niemal 20 milionów złotych. Środki te, które udało się pozyskać w formie pożyczki dzięki współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu SA (ARP SA).

- Niemal dokładnie rok temu, bo pierwszego października spotkaliśmy się w Uzdrowiskach Kłodzkich, żeby podpisać umowę na finansowanie nowej inwestycji w obszarze produkcji Staropolanki. Gratuluję Zarządowi Uzdrowisk Kłodzkich S.A. sprawnego zrealizowania inwestycji, która wpisuje się w tradycje przemysłowe regionu i wspiera walory turystyczne Kotliny Kłodzkiej. Pożyczka z Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na nową linię produkcyjną „Staropolanki” jest kolejnym działaniem Agencji na Dolnym Śląsku – stwierdza Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Staropolanka z trzykrotnie większą mocą – nowa linia rozlewnicza w Polanicy-Zdrój - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na bystrzycaklodzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto