Uroczysta przysięga wojskowa szeregowych kadetów w 22. Karpackim Batalionie Górskim

22 KBPG
W sobotę, 20 lipca br., na terenie Jednostki Wojskowej w Kłodzku, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa szeregowych kadetów szkolących się w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej w ramach modułu podstawowego programu Legii Akademickiej.

Uroczystość zaprzysiężenia szeregowych kadetów Legii Akademickiej poprzedziła odprawiona w ich intencji msza święta koncelebrowana przez Kapelana 22. kbpg ks. ppłk Władysława JASICĘ.
Wśród gości nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych, zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz mjr Józef OLEKSIEWICZ, ps. "Groźny", "Malina", "Tatar" - ostatni żyjący żołnierz oddziału partyzanckiego NSZ dowodzonego przez kpt. Jana Dubaniowskiego ps. „Salwa”. Na uroczystość przybyły również rodziny wraz z przyjaciółmi i znajomymi przysięgających kadetów.

W obecności przełożonych, zaproszonych gości i swoich rodzin studenci-ochotnicy Legii Akademickiej wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej.

Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar 22 kbpg dostąpili kadeci, którzy w czasie trwania szkolenia wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem, wzorową postawą oraz bardzo dobrymi wynikami, a także ich rodzice, otrzymali listy gratulacyjne. Wyróżnieni to:
- st. szer. kadet Krystian CHRAMĘGA
- st. szer. kadet Aaron KULASZA
- st. szer. kadet Bartłomiej SZCZYPIOROWSKI
- st. szer. kadet Jędrzej KOWALSKI

Dowódca 22. kbpg ppłk Izabela WLIZŁO w swoim przemówieniu podziękowała zaprzysiężonym żołnierzom za chęć służenia Ojczyźnie oraz za wysiłek włożony w dotychczasowe szkolenie.
„Pamiętajcie, aby miłość do Ojczyzny i troska o jej dobro, a także honor żołnierza Wojska Polskiego przyświecały każdemu Waszemu działaniu” – zwróciła się Pani Podpułkownik do żołnierzy - „Jestem z Was niezwykle dumna. Dumna, że podjęliście się tego zadania i wypełniliście je wzorowo. Za to Wam ogromnie dziękuję.”
Dowódca 22.Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej złożyła podziękowania rodzicom żołnierzy za wychowanie ich w duchu patriotyzmu do Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie głos zabrał reprezentant rodziców zaprzysiężonych żołnierzy, który wyraził wdzięczność Dowódcy 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej oraz instruktorom szkolącym kadetów za wkład i ogrom pracy włożonej w szkolenie, dzięki któremu studenci-ochotnicy stali się żołnierzami rezerwy.
W imieniu żołnierzy Legii Akademickiej przemawiał st. szer. kadet Jędrzej KOWALSKI „Jest dla nas wielkim wyróżnieniem pełnić służbę w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej. Dziękujemy za przygotowanie nas do niełatwego żołnierskiego rzemiosła. Zobowiązujemy się pozostać wiernymi słowom przysięgi oraz polskiemu narodowi. Będziemy godnie i dumnie nosić polski mundur, pamiętając, że nosimy symbol waleczności i wspaniałej historii polskiego oręża, który nieraz splamiony był krwią Polaków.”

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, którą uświetniła Orkiestra Wojskowa z Bytomia.
Po uroczystości zgromadzeni goście zostali zaproszeni na żołnierski poczęstunek oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia wystawionego przez żołnierzy 22 kbpg.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie