Zamek Książ i Dolnośląski Festiwal Tajemnic - na weekend

Sylwia Królikowska
Tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. To największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. Impreza rozpoczyna się 13 sierpnia o godz. 10.00 i potrwa do 14 sierpnia.

Tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. To największe w Polsce spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy jej tajemnic. Impreza rozpoczynają się 13 sierpnia o godz. 10.00 i potrwa do 14 sierpnia. Tym razem poświęcona będzie głównie tematyce „Złotego Pociągu”, tematom związanym z eksploracją oraz wyjątkowym epizodom z życia dolnośląskich zamków i pałaców.

Naukowcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy pociąg naprawdę istnieje. Ale Dolny Śląsk to nie tylko tajemnica słynnego składu. - Opowiemy również o tzw. Szczelinie Jeleniogórskiej – zagadkowym miejscu, w którym miał zostać odnaleziony niemiecki transport z depozytami, fachowcy zrelacjonują najnowsze badania w Górach Sowich, a jeden z najsłynniejszych płetwonurków w Polsce przypomni swoje wielkie odkrycia, nie tylko na Bałtyku – zapowiadają organizatorzy. Nie będą się ograniczać tylko do tajemniczych odkryć. Zajmą się także tematem dolnośląskich pałaców. Turyści będą mogli spotkać byłych mieszkańców zabytkowych budowli z naszego regionu i nieco liznąć dworskiego życia. Nie zabraknie oczywiście historycznych widowisk. Zobaczymy operację wojskową, której celem będzie ukrycie depozytu w dolnośląskiej sztolni przez wojsko niemieckie oraz odzyskania ukrytych przez Niemców skarbów, w czasie której nie obejdzie się bez dynamicznych scen walk i realistycznych efektów pirotechnicznych. Kulminacyjnym punktem programu będzie widowisko – rekonstrukcja hipotetycznych wydarzeń jakie mogły mieć miejsce w czasie ewakuacji zasobów wrocławskich muzeów i banków, które do dziś nieodnalezione, mają być zgromadzone w wagonach „Złotego Pociągu”, ukrytego gdzieś w okolicach Wałbrzycha…

Oprócz tego oczywiście wystawy, dzięki którym dowiemy się o więcej o rzeczach, o których nie mówi się na co dzień. Spośród nich szczególnie polecamy ekspozycję
„Szpital Polowy" - na V piętrze Zamku Książ. Zobaczcie na własne oczy tymczasowy szpital, niedaleko od frontu, gdzie opieka medyczna musi bardzo szybko stawić czoła trudnym, wymagających wyjątkowych umiejętności i wiedzy, przypadkom i sytuacjom.
Wystawa jest dodatkowo biletowana (20 zł – w kasie; 15 zł – on line).
Podczas dwóch festiwalowych dni nie zabraknie również ciekawych wykładów, m.in. Michała Banasia - „Od złotego pociągu do żelaznego nieba” i Magdalena Woch - „Zamek Książ odkryty na nowo”. Tajemnicach Dolnego Śląsku opowie kilkunastu naukowców, eksploratorów i miłośników historii. Polecamy.
Ceny biletów: w kasie – 27 i 21 zł; on-line – 22 i 16 zł.

Bloki wykładowe:
Opis wykładów:
13.08 (sobota)
Miejsce: Sala Balowa

Wokół "Złotego Pociągu"

10:00 - Michał Banaś - „Od złotego pociągu do żelaznego nieba”
Michał Banaś, geolog, jako pierwszy wykazał, że w obrębie słynnego 65 km, czyli w miejscu, gdzie miał się znajdować Złoty Pociąg, występują anomalie termiczne. Podczas festiwalu wykaże, że prace odkrywców czy eksploratorów nie muszą być w opozycji do profesjonalnych naukowców. „Chciałbym udowodnić, że tak nie jest, a ogrom prac wykonanych przez miłośników historii może być cennym materiałem dla geofizyków, geologów czy tektoników. Na Dolnym Śląsku istnieją obszary, gdzie występuje coś wielokrotnie cenniejszego niż nazistowskie złoto (niektóre dobrze znane, niektóre potencjalne)" – mówi prelegent. Czekamy na ujawnienie tajemnicy.

11:00 - Piotr Lewandowski - „Dwaj panowie „X”, kpt. Wojska Polskiego Włodzimierz Furyk i por. Urzędu Bezpieczeństwa Jan Radek – czy są znalazcami dokumentacji Gór Sowich?”
Czy jesteśmy już blisko rozwiązania jednej z największych tajemnic podziemnych obiektów wznoszonych w czasie II wojny światowej w Górach Sowich? Do dzisiaj nie wiemy, co stało się z dokumentacją tego wielkiego przedsięwzięcia budowlanego? Gdzie są plany Riese, kto je może dziś mieć, czy w ogóle przetrwały? Piotr Lewandowski poszedł tropem dwóch ludzi związanych z Górami Sowimi.

12:00 - Grzegorz Borenstein – „Wyrastałem w cieniu Riese – historia pasji i odkrywania największych sekretów Gór Sowich”
Wieloletni eksplorator, przewodnik i badacz przedstawia żywą historię Gór Sowich przez pryzmat zeznań i opowiadań świadków. Będzie sporo poszukiwawczych i opowieści oraz relacje ostatnich badań w kompleksie Sobonia. Wyniki badań wydają się bardzo obiecujące, ale o tym, czy szykuje się kolejna sensacja jedynie podczas tego wykładu.

13:00 - Czy Złoty Pociąg istnieje? – dyskusja z zaproszonymi gośćmi. Marek Kowalski, Piotr Maszkowski, Piotr Lewandowski, Zbigniew Chmielewski

Tajemne życie pałacu

15:00 - Joanna Drosik, Marian Muławski "Rycerze, Lordowie, Masoni. Tajemnice szlacheckiego koła fortuny"
Jak zostać szlachcicem? To dość skomplikowane. Nasi wykładowcy zaprezentują życiorysy i złożone losy bohaterów, wielkie fortuny i bankructwa, zagadkowe fakty a także wyjaśnią, co dawne nadania szlacheckie mają wspólnego ze słynnym „Ojcem chrzestnym”. Nie obędzie się też bez tajemnic. Niejaki Martin Missir otrzymał przywilej herbowy Heroldii Anglii ale nie odnaleziono dowodów jakiegokolwiek jego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii. Operował ogromnymi środkami finansowymi, których pochodzenie do dzisiaj pozostaje owiane tajemnicą. Istnieje podejrzenie, że… no dobrze, o Jamesie Bondzie będziemy opowiadać także.

16:00 – Joanna Lamparska „Gdzie są skarby z tamtych lat, czyli losy dolnośląskich pałaców z pierwszej ręki”.
Takiego spotkania jeszcze nie było! Joanna Lamparska zaprosiła trzy bardzo niezwykłe kobiety. Jedna, urodziła się w pałacu i w 1945 roku miała szansę obejrzeć, wywożoną potajemnie z Polski „Damę z łasiczką” Leonarda da Vinci. Druga pamięta zamek Książ jeszcze z czasów przedwojennych. Trzecia, autochtonka, w 1945 roku zamieszkała w ogromnej, poniemieckiej już rezydencji i niemalże samotnie spędziła w niej powojenne lata. To niepowtarzalna okazja poznania życia i sekretów dolnośląskich rezydencji oraz szansa na zapytanie, jak to z tymi skarbami bywało.

17:00 - Magdalena Woch „Zamek Książ odkryty na nowo”.
Specjalistka ds. tajemnic Zamku Książ uchyli rąbka tajemnicy odnalezienia potężnego zbioru, nieznanych dotąd, fotografii zamku, których autorem był przedwojenny zamkowy… kucharz.

17:15 Bogdan Rosicki - „Podziemia Zamku Książ”
Wieloletni badacz i przewodnik opowiada o tym, co działo się z podziemiami Książa po 8 maja 1945 roku. Kto był w nich pierwszy po wojnie, kto likwidował plac budowy po Organizacji Todt, kto w końcu – jako pierwszy - postanowił zaadaptować mroczne tunele. Mamy nadzieję, że nasz prelegent uchyli rąbka tajemnicy związanego z częścią, wciąż nieznanych pomieszczeń pod zamkiem.

18:00 - Sławomir Osiecki - ”Krwawe Walentynki, czyli zbrodnia jakiej Dolny Śląsk nie widział”
Sławomir Osiecki, właściciel Zamku Książęcego we Wleniu opowie o jednej z jego największych tajemnic – zbrodni, która w 1921 roku wstrząsnęła Dolnym Śląskiem. 14 lutego w zamku została zamordowana Dorothea, szesnastoletnia właścicielka majątku, dziedziczka fortuny i sierota. Do zdarzenia doszło w tajemniczych okolicznościach, a fakty związane z całą sprawą miały wyjątkowo obrzydliwy charakter. Jak doszło do tej tragedii? Kim naprawdę był Peter Grupen, ojczym kuzynki Dorothei, hipnotyzer i chory wenerycznie zboczeniec? Tylko dla słuchaczy o mocnych nerwach.

14.08.2016
Miejsce: Sala Balowa
Poszukiwacze i poszukiwania

10:00 - Igor Murawski – „Poszukiwania skarbów i „detektoryzm” w Europie. Prawo i rzeczywistość.”
Twórca i prezes największej organizacji zrzeszającej polskich poszukiwaczy poza granicami kraju - "Klub PHEC Thesaurus" od lat prowadzi projekty poszukiwawcze w Wielkiej Brytanii. Ma na koncie poszukiwania zaginionego pola bitwy Rzymian z Celtami, ładunku złota na zatopionym wraku w Walii oraz śladów po polskich żołnierzach stacjonujących na Wyspach w czasie II wojny światowej. W kwietniu 2016 był współzałożycielem i został wybrany na pierwszego przewodniczącego Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu - ECMD. Przybliży nam eksploracyjny świat poza granicami Polski.

11:00 - Krzysztof Szwagrzyk - „Przywracanie pamięci – tropem mogił Żołnierzy Wyklętych”.
W nocy z 25 na 26 września 1946 funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zwabili podstępem ok. 140 żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez „Bartka” - Henryka Antoniego Flame ze Śląska Cieszyńskiego. Rozbrojono ich i zamknięto w stodole, którą obrzucono w nocy granatami, podpalono i wysadzono w powietrze. O trudnej pracy nad rozwikłaniem tej tragicznej historii a także o innych, prowadzonych w ostatnim czasie, pracach Instytutu Pamięci Narodowej opowie pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

12:00 - Krzysztof Krzyżanowski - „ Tajemnica szczeliny jeleniogórskiej”
Na początku lat dziewięćdziesiątych eksploratorów obiegła elektryzująca wiadomość: gdzieś w Sudetach, pod koniec II wojny światowej, Niemcy ukryli ogromny skarb: złoto, obrazy, kosztowności oraz jajka Fabergé – cud techniki jubilerskiej z carskiej Rosji wart miliony dolarów. W czasach nam współczesnych natrafiono ktoś trafił na ten schowek i nadał mu nazwę „Szczelina Jeleniogórska”. Rozpoczęła się, nie mająca precedensu, rozgrywka między znalazcami, pośrednikami, polskim rządem oraz służbami specjalnymi, ciąg nieprawdopodobnych wydarzeń, które stały się później lokalną legendą. Nasz wykładowca rozprawił się z tą sprawą i …

13:00 - Jerzy Janczukowicz - „Tajemnice Wilhelma Gustloffa
Człowiek – legenda, był pierwszym polskim płetwonurkiem, który dotarł do wraku Wilhelma Gustloffa. Odkrywa zatopione samoloty, podwodne skarby nie mają dla niego tajemnic. Trudno powiedzieć, czy Jerzemu Janczukowiczowi starczy na to jednej godziny. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy również wystawa dotycząca eksploracji słynnego liniowca s/s „Wilhelm Gustloff, który po storpedowaniu przez radziecki okręt podwodny w ostatnich tygodniach wojny, spoczął na zawsze na morskim dnie Bałtyku.

Skarbowe Polaków Rozmowy

15:00 – Tomasz Bonek „Set Maat, czyli tajemnice i skarby Egiptu, Jordanii oraz Izraela. Promocja najnowszej książki Tomasza Bonka, nasza wyprawa do starożytności.
Egiptolodzy twierdzą, że odkryli zaledwie 30 proc. skarbów i zabytków, które leżą pod piaskami pustyni po obu stronach Nilu. Skoro w samym grobowcu Tutenchamona znaleziono ponad 3 tys. przedmiotów, to aż trudno sobie wyobrazić, ile jeszcze czeka na odkrywców. O tajemniczych korytarzach pod świątyniami i piramidami, żarówkach faraonów, łodzi podwodnej sprzed 3 tys. lat, a także o świętym Graalu i miejscu, w którym ma się rozpocząć sąd ostateczny opowie Tomasz Bonek, dziennikarz i podróżnik. Po spotkaniu czas na autografy na najnowszej książce naszego gościa.

16:00 - Agnieszka i Andrzej Dobkiewicz – „Świdnica w okresie przełomu. Prezydent odnaleziony po 70 latach.”
Agnieszka i Andrzej Dobkiewicz opowiedzą o tym, jak przy okazji pracy nad książką o 1945 roku i realizacją Ministerialnego Projektu o Świdnickim Teatrze, który powstał w 1945 roku, zaraz po wyzwoleniu, trafili na ślady zapomnianego wiceprezydenta Świdnicy – Władysława Sokalskiego. Nie zachowały się żadne dokumenty na jego temat. Okazało się, że pan Sokalski żyje w Szczecinie i ma 93 lata. Ze Świdnicy wyjechał, bo musiał. Został tutaj aresztowany i sądzony za udział w tzw. powstaniu czortkowskim. Po tym fakcie opuścił miasto i nigdy już do niego nie wrócił. Udało się z nim nawiązać znajomość i zebrać informacje, które rzucają całkiem nowe światło na historię Świdnicy w 1945 roku. Szykuje się wiele sensacyjnych informacji.

17:00 – NIESPODZIANKA! Spotkanie z polskimi Templariuszami.

17:15 - Krzysztof Kaszub - „O templariuszach i tajemnicach strzegomskich podziemi”
Krzysztof Kaszub, radny miasta Strzegomia, który od wielu lat bada tajemnice swojego miasta opowie o templariuszach i tajemnicach strzegomskich podziemi. Uchyli również rąbka tajemnicy odnalezionych ostatnio dokumentów.

18:00 – Bogdan Mucha – „Kdo 43 i 1196 - jeniecki system obozowy w okolicy Żarowa”
Jeden z więźniów obozu jenieckiego w Żarowie na Dolnym Śląsku (niem. Saarau), z pochodzenia Francuz relacjonuje: Do Stalagu VIII A Görlitz trafiłem wraz z innymi towarzyszami broni w połowie lipca 1940 roku. W pierwszych miesiącach spanie było pod namiotami, gdyż nie było baraków mogących pomieścić tak dużą liczbę ludzi. Pracowaliśmy przy ich wznoszeniu do października, więc zima była już bezpieczna. Potem przydzielony zostałem do pracy na kolei, gdzie obsługiwaliśmy wagony towarowe. Praca była ciężka na mrozie i śniegu. Wiosną 1941 roku trafiłem do grupy, która miała zostać przeniesiona w inne miejsce. Było nas ponad 400 w tym połowa Belgów. Transport odbywał się wagonami towarowymi pod eskortą żołnierzy. Wywieziono nas na wschód ale podroż trwała tylko kilka godzin. Przywieziono nas do miejscowości gdzie jak się potem okazało były fabryki w których większość z nas miała pracować. Z bocznicy kolejowej prowadzono nas niedaleko na obrzeża miasta do obozu pod lasem, gdzie stały już 4 drewniane baraki na podmurówce. Jeden barak miał pomieścić 100 osób. Poza tym były baraki dla wartowników, magazyny i barak szpitalny. Oddzielną część stanowiły 4 baraki odgrodzone od reszty podwójnymi drutami kolczastymi, pomimo tego że cały obóz był takimi otoczony. Oprócz tego wokół były wartownie. W obozie pilnowano nas w nocy, bo w dzień wszyscy szli lub byli wywożeni do pracy. Dostaliśmy robocze ubrania z numerami i literami oznaczającymi narodowość F lub B. Część z nas pracowała w fabryce cegły, niektórzy w młynie, wielu w lesie i na kolei tak jak ja. Znowu ładowałem wagony ale traktowano nas tutaj lepiej. Znajdowaliśmy się w Saarau. Do części odgrodzonej obozu przywieziono Rosjan było ich ponad 300. Nie mieliśmy z nimi kontaktu. Niektórzy z nas znali niemiecki i czasem można było czegoś się dowiedzieć. Stąd było wiadomo kim są i że prowadzano ich do pracy w fabryce chemicznej. Co jakiś czas przywożono nowych, a ich liczba nie ulegała zmianie. Wiele razy widziałem jak na dworcu transport był dzielony i część wywożono gdzieś samochodami, które wracały po niecałej godzinie czasu. Musiały w pobliżu być chyba inne obozy. Strażnicy pochodzili stąd z batalionu wartowniczego Schweidnitz.

Jak dojechać?
WSKAZÓWKI DOJAZDU DO ZAMKU KSIĄŻ:

Wszyscy jadący drogą nr 35 z kierunku Wrocławia i Świdnicy powinni szukać parkingu na ul. Piastów Śląskich (mapka) przy Stadninie Koni lub w Parkingu Centralnym "w parku". Turystom przybywającym z kierunku Legnica, Jawor i Strzegom, dojeżdżającym do Świebodzic proponujemy przejazd ze Strzegomia na Dobromierz i wjazd do Świebodzic od strony Jeleniej Góry. Wszystkim rekomendujemy pozostawienie aut na parkingu na ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni lub skorzystanie z Parkingu Centralnego w parku (mapka). W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych sugerujemy skorzystanie z innych parkingów niż z parking przy ul. Piastów Śląskich przy Stadninie Koni.
Ceny parkingowe:
Parking "Piastów Śląskich":
10 zł/doba/samochód osobowy
Parking Centralny "w parku":
10 zł/doba/samochód osobowy
15 zł/doba/bus
35 zł/doba/autobus

AUTOBUSY:
Turystów niezmotoryzowanych informujemy, że pod zamek podjeżdża tylko linia autobusowa nr 8 (należy sprawdzić wcześniej stację końcową, którą powinna być "Jeździecka - Zamek Książ").
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 8 zatrzymuje się na przeciwko stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (przystanek linii nr 8 - "Armii Krajowej - Dworzec Miasto").
Istnieje również możliwość podjechania często kursującą linią autobusową nr 12 na końcowy przystanek "Wrocławska - Szczawienko" (naprzeciwko Palmiarni Wałbrzych), a następnie dojście do zamku pieszo (ok. 15-20 minut drogi).
Podróżujących pociągiem informujemy, że linia nr 12 zatrzymuje się na przystanku przy stacji kolejowej "Wałbrzych Miasto" (nazwa przystanku linii nr 12 to "Armii Krajowej - Dworzec Miasto") oraz przy stacji kolejowej "Wałbrzych Szczawienko" ( nazwa przystanku linii nr 12 to "Wrocławska - Stacyjna").

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie