Zetkama Doral Nysa Kłodzko pokonała Weegree AZS Politechnikę Opolską

DAB
Koszykarze Zetkamy Doralu Nysy Kłodzko przełamali serię sześciu porażek z rzędu i wygrali pierwszy mecz od 18 stycznia. Kibice zgromadzeni w hali OSiR byli świadkami wyjątkowego spotkania.

Przed sobotnim starciem Zetkama Doral Nysa i Weegree AZS Politechnika Opolska miały na swoim koncie po 7 zwycięstw i 15 porażek. Identyczny bilans miała także Energa Kotwica Kołobrzeg, która w tej serii gier pauzowała. Spotkanie w Kłodzku było więc niezwykle ważne w kontekście walki o utrzymanie w 1. lidze koszykarzy, ponieważ zwycięstwo pozwoliłoby uzyskać przewagę jednego zwycięstwa.

W mecz lepiej weszli miejscowi, którzy imponowali skutecznością rzutów dystansowych. Zetkama Doral, która ma jeden z najgorszych wskaźników celnych rzutów za trzy punkty w lidze, właśnie w tym elemencie zaskoczyła graczy z Opola. W pierwszej kwarcie dominował zwłaszcza Jan Malesa, który rzucił w niej aż 19 punktów, aż pięciokrotnie trafiając zza linii 6,75 m. Zakończyła się ona wynikiem 29:23 dla zawodników z Kłodzka. Wielkie emocje miały jednak dopiero nadejść.

Nysa dominowała praktycznie przez całą pierwszą część spotkania, pozwalając wyjść na prowadzenie przyjezdnym tylko na początku pierwszej części. Ostatecznie na przerwę gracze Jerzego Chudeusza schodzili z pięciopunktową przewagą.

Drugą część meczu lepiej rozpoczęli zawodnicy Weegree, którzy szybko doprowadzili do remisu. W ich szeregach dominowali Adam Kaczmarzyk i Tomasz Ochońko, którzy w całym meczu rzucili w sumie 54 punktu dla swojego zespołu. Wyrównana walka toczyła się praktycznie do końca czwartej kwarty.

Na 40 sekund przed ostatnią syreną, Tomasz Madziar trafił za trzy punkty, a przewaga Zetkamy wzrosła do sześciu punktów (84:78). Wydawać się mogło, że nic nie wyrwie Nysie zwycięstwa w tym spotkaniu. Goście doprowadzili jednak do stanu 86:83 dla Kłodzka, a przy rzucie trzypunktowym faulowany był lider gości Adam Kaczmarzyk, który wykorzystał wszystkie rzuty wolne. Przed dogrywką miejscowych mógł uratować Karol Kutta, jednak spudłował równo z ostatnią syreną.

W dodatkowej części meczu presję lepiej wytrzymali gracze Jerzego Chudeusza, którzy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W tej części aż 10 punktów (z 14 zespołu) zdobyli doświadczeni Marcin Kowalski i Rafał Wojciechowski. W końcówce spotkania ten pierwszy musiał opuścić parkiet ze względu na kontuzję barku.

Sobotnie spotkanie było popisem rezerwowego Rafała Wojciechowskiego, który imponował skutecznością. W sumie rzucił 26 punktów, trafiając 11/15 rzutów. Dołożył do tego pięć zbiórek i cztery asysty. W drugiej części gry tak skuteczny nie był już Jan Malesa, jednak zakończył spotkanie z wynikiem 22 punktów i 7 zbiórek.

-Zarówno my, jak i oni włożyliśmy całe serducho w to spotkanie. My i oni byliśmy przed meczem pod ścianą i teraz Politechnika jest w nieco gorszej sytuacji. Nie ma co popadać w huraoptymizm, trzeba jeszcze przynajmniej jeden mecz wygrać - mówił po meczu Rafał Wojciechowski.

Dzięki temu zwycięstwu Nysa zyskała przewagę jednego zwycięstwa nad ostatnimi w tabeli Kotwicą Kołobrzeg i Weegree AZS Politechniką Opolską. Do końca sezonu pozostały jeszcze trzy kolejki, a szeregi 1. ligi opuści najsłabsza drużyna.

Zetkama Doral Nysa Kłodzko - Weegree AZS Politechnika Opolska 100:99 (29:23, 17:18, 19:24, 21:21, d. 14:13)

Nysa: Wojciechowski 26, Malesa 22, Madziar 13, Kutta 11, Zagórski 10, Kowalski 9, Tomczak 7, Bartkowiak 2, Nowicki 0, Weiss 0.
AZS: Kaczmarzyk 29, Ochońko 25, Szymański 9, Załucki 9, Kiwilsza 6, Krzywdziński 5, Cichoń 4, Wojciech Leszczyński 4, Wilk 4, Maciej Leszczyński 2, Skiba 2, Dawdo 0.