Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amerykańscy dyplomaci weszli na najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wybrali trasę byłego prezydenta USA!

Alina Gierak
Alina Gierak
Ambasador Mark Brzezinski (z prawej) wraz z dyrektorem Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomiejem Jakubowskim oraz jego zastępcą Tomaszem Mazurem, odbyli pieszą wycieczkę na Szczeliniec Wielki.
Ambasador Mark Brzezinski (z prawej) wraz z dyrektorem Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomiejem Jakubowskim oraz jego zastępcą Tomaszem Mazurem, odbyli pieszą wycieczkę na Szczeliniec Wielki. Konsulat Generalny USA w Krakowie
Ambasador USA w Polsce oraz konsul generalna USA w Krakowie oraz rangersi z USA (funkcjonariusze amerykańskiego National Park Service) wraz z przyrodnikami z Polski i Europy biorą udział w XV Międzynarodowej Konferencji Parków Narodowych w Kudowie-Zdroju. Amerykanie dzielą się swoimi doświadczeniami. Mówią, jak godzą ochronę przyrody z masową turystyką. Przy okazji amerykańscy dyplomaci weszli na Szczeliniec Wielki i podziwiali Góry Stołowe.

Spis treści

Ambasador i konsul generalna USA na Szczelińcu Wielkim

Parki narodowe to "najlepszy amerykański pomysł" – mówił podczas otwarcia XV Konferencji Parków Narodowych w Kudowie-Zdroju ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, cytując amerykańskiego pisarza Wallace`a Stegnera.

Mark Brzeziński złożył gratulacje dyrektorowi Parku Narodowego Gór Stołowych z okazji jubileuszu 30-lecia i nawiązał do zeszłorocznej 150. rocznicy utworzenia pierwszego na świecie parku narodowego Yellowstone.

Wczoraj (14 września) ambasador Brzezinski wraz z konsul generalną USA Erin Nickerson, dyrektorem Parku Narodowego Gór Stołowych Bartłomiejem Jakubowskim oraz jego zastępcą Tomaszem Mazurem, odbyli pieszą wycieczkę na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych. Przeszli szlakiem podróży Johna Quincy Adamsa, 6. prezydenta Stanów Zjednoczonych, z czasów sprzed jego prezydentury.

Zobacz, jak dojść na Szczeliniec Wielki

Konferencja i obchody 30-lecia Parku Narodowego Gór Stołowych potrwają do 16 września. Gościem specjalnym będzie Paul Labovitz, przedstawiciel Parku Narodowego Indiana Dunes, który połączy się z uczestnikami wirtualnie. Labovitz pracował w Służbie Parków Narodowych ponad 35 lat.

Miliony turystów w parkach narodowych

Liczby, które podano na konferencji w Kudowie-Zdroju są alarmujące. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w 2020 roku Park Narodowy Gór Stołowych odwiedziło 1,2 miliona, Karkonoski Park Narodowy ponad 2 miliony a Tatrzański blisko 3,5 miliona ludzi.

W 2022 roku turystów było jeszcze więcej

  • Park Narodowy Gór Stołowych odwiedziło 1,3 miliona turystów
  • Karkonoski Park Narodowy odwiedziło 2,4 miliona
  • Tatrzański Park Narodowy odwiedziło prawie 4,8 miliona turystów

O ile badacze akademiccy i naukowcy potwierdzają, że przebywanie w parkach narodowych przyczynia się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, to wzrost liczby zwiedzających wymaga nowych regulacji i kreatywnych rozwiązań. Rozmawiają o nich uczestnicy XV Międzynarodowej Konferencji Parków Narodowych, która odbywa się w Kudowie-Zdroju.

O turystach na Śnieżce w KPN czytaj tutaj

XV Konferencja Parków Narodowych w Kudowie-Zdroju

Każdego roku w konferencji bierze udział około 100 strażników parków, dyrektorów, ekspertów do spraw ochrony przyrody i ekologów. Prelegenci wymieniają się pomysłami na rozwiązywanie problemów z zakresu ochrony przyrody oraz prowadzą dialog na temat rozwoju i edukacji. Misja dyplomatyczna Stanów Zjednoczonych w Polsce wspiera tę doroczną konferencję w ramach promowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego i rozwoju.

Konferencja w Parku Narodowym Gór Stołowych w Sudetach jest wyjątkową okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i nawiązania długotrwałej współpracy. Poprzednie edycje miały niebagatelny wpływ na zmiany w obrębie rozszerzonego dostępu do parków dla osób z niepełnosprawnościami, czy wzbogacanie edukacji w parkach narodowych.

Park Narodowy Gór Stołowych ma 30 lat

Konferencja przyrodników odbywa się w Kudowie-Zdroju, w Parku Narodowym Gór Stołowych. Park obchodzi jubileusz 30-lecia. Utworzono go 16 września 1993 roku. Obejmuje wierzchowinowe i centralne partie Gór Stołowych oraz północno- zachodnią część Wzgórz Lewińskich. Na północnym zachodzie Park sąsiaduje z czeskim parkiem krajobrazowym ChKO Broumovsko. Od południa i północnego- wschodu obszar Parku wyznacza linia ściany lasu biegnąca u podnóży Gór Stołowych i północno- zachodniego fragmentu Wzgórz Lewińskich.

Park zajmuje ogółem powierzchnię 6347,71 ha, przy czym ochronie ścisłej podlega tu 771 ha, ochronie czynnej 4944,77, ochronie krajobrazowej 631,94.

Ten szereg skał rozciąga się na osiem lub dziewięć mil angielskich,
zaczyna się i kończy tak nagle, że wygląda jak korona na szczycie góry...
tak o Szczelińcu Wielkim pisał w swoich listach z podróży po Śląsku John Quincy Adams.

Co trzeba koniecznie zobaczyć w Parku Narodowym Gór Stołowych?

  • Błędne Skały
  • Skalniak
  • Szczeliniec Wielki
  • Skalne Grzyby.
  • schronisko Pasterka
  • Skały Puchacza
  • Urwisko Batorowskie.
  • Buczyny w rejonie Rogowej Kopy
  • Panoramę z punktu widokowego przy krzyżu na Kruczej Kopie.
  • Roślinność łąkowa Skałek Łężyckich.
  • Narożnik

Czytaj także

Obejrzyj także

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bystrzycaklodzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto