Ogród Japoński, Wodospad Kamieńczyka czy wrocławskie ZOO – poznaj uroki województwa dolnośląskiego

Materiał informacyjny POLREGIO
Dolny Śląsk to region Polski, który jest z każdym rokiem coraz bardziej doceniany przez naszych rodaków. I trudno się dziwić. Województwo to ma naprawdę bardzo wiele do zaoferowania. Atrakcje i ciekawe miejsca znajdą miłośnicy każdego rodzaju wypoczynku. Nieważne, czy wolisz zwiedzać, leniuchować czy spędzać czas aktywnie – na Dolnym Śląsku każdy znajdzie coś dla siebie. Co warto zobaczyć w tym regionie i jak najlepiej tam dojechać?

Miejsca, które warto zobaczyć na Dolnym Śląsku

  • Zamek Książ

Znajduje się w Wałbrzychu, w dzielnicy o nazwie Książ. Leży na Pogórzu Wałbrzyskim, które jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Ustępuje tylko Zamkowi w Malborku i Zamkowi Królewskiemu na krakowskim Wawelu. Jego powierzchnia użytkowa to niemal 17 tysięcy metrów kwadratowych.
Zamek na przestrzeni wieków był wielokrotnie burzony, odbudowywany i przebudowywany. Znajduje się w niezwykle malowniczym miejscu, na skalnym masywie, niemal 400 m n.p.m.. To sprawia, że dostojnie góruje nad okolicą.
Ciężko określić dokładną datę jego wybudowania. Niektóre źródła mówią o latach 1288-1292. „Tak naprawdę niewiele wiemy o początkach dzisiejszego zamku, a i w przekazach o pierwszych wiekach jego funkcjonowania jest wiele luk i niejasności, a wręcz sprzeczności.” - taką informację możemy przeczytać na oficjalnej stronie zamku. To sprawia, że Zamek Książ jest niezwykle ciekawą i intrygującą budowlą, zdecydowanie zasługującą na to, żeby ją odwiedzić.

Zamek Książ już za dnia robi ogromne wrażenie. Niezwykłą gratką dla wszystkich turystów jest jednak możliwość zwiedzania go nocą. Wtedy miejsce nabiera niesamowitego klimatu i staje się jeszcze bardziej tajemnicze. W dodatku podczas nocnego zwiedzania można zajrzeć w miejsca niedostępne za dnia.
Na turystów, oprócz samego zamku, czekają takie atrakcje, jak park, ogrody, stajnie i palmiarnia.

Do Zamku Książ można dostać się dzięki Polregio. Wystarczy, że dojedziemy do stacji Wałbrzych Szczawienko.

  • Wodospad Kamieńczyka

To najwyższy (ma łączną wysokość 27 metrów) wodospad w polskich Sudetach. Znajduje się w Szklarskiej Porębie na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i posiada status pomnika przyrody. Wodospad składa się z trzech kaskad, a pod środkową znajduje się, częściowo sztucznie wykuta, grota zwana Złotą Jamą. Z wodospadem łączy się pewna legenda. Rusałka imieniem Ładubka miała zakochać się w mężczyźnie, którego zwali Bronisz. Podarowała mu swoje klejnoty, które ten miał sprzedać i w ten sposób sfinansować leczenie matki. Bronisz długo nie wracał, więc Łabudka wyruszyła na poszukiwania. W wyniku nieszczęśliwego wypadku poślizgnęła się, spadła w przepaść i zginęła. Inne rusałki opłakują jej śmierć, a ich łzy wchodzą w skład znajdującej się tam wody.
Z innych ciekawostek, wodospad pojawia się w filmie „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Jeśli chcemy dostać się do wodospadu kolejami regionalnymi, musimy dotrzeć do stacji Szklarska Poręba Górna.

  • Wrocławskie ZOO

Czym byłaby wyprawa na Dolny Śląsk bez wizyty we Wrocławiu. Miasto ma tak wiele do zaoferowania, że ciężko wymienić wszystkie jego atrakcje i miejsca warte zobaczenia. Dlatego skupmy się na ogrodzie zoologicznym. Został otwarty w 1865 roku, co czyni go najstarszym ZOO w Polsce. Jest również największe, zajmuje powierzchnię 33 hektarów. Mieszka w nim około 12 tysięcy przedstawicieli ponad 1000 gatunków. Zdecydowanie największą atrakcją wrocławskiego zoo jest otwarte w 2014 roku Afrykarium. Składa się ono z 19 akwariów, basenów i zbiorników, w których łącznie znajduje się 15 milionów litrów wody.

Do wrocławskiego zoo najszybciej dostaniemy się ze stacji Wrocław Główny, na którą oczywiście dotrzemy pociągami regionalnymi.

  • Ogród Japoński

Skoro już jesteśmy we Wrocławiu, to warto zajrzeć w jeszcze jedno miejsce. Ogród japoński znajduje się w Parku Szczytnickim i jest niezwykle malowniczym miejscem. Wśród znajdujących się w nim drzew i krzewów znajduje się kilkadziesiąt gatunków z Dalekiego Wschodu i Japonii. W ogrodzie jest również dużo stawów, strumieni i kaskad. Spacer zajmie nam około dwóch godzin, podczas których poczujemy się jak w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jeśli planujemy wyjazd do Wrocławia i chcielibyśmy odwiedzić ogród japoński, musimy pamiętać, że jest on otwarty tylko w okresie od 1 kwietnia do 30 października.

Podobnie jak w przypadku ogrodu zoologicznego, do ogrodu japońskiego najszybciej dostaniemy się ze stacji Wrocław Główny.

  • Zamek Chojnik

Ruiny znajdują się w Sobieszowie, dzielnicy Jeleniej Góry. Zamek powstał w XIV wieku. W 1675 roku został on zniszczony w wielkim pożarze, po którym nie odbudowano go już. Dziś udostępniany jest do zwiedzania i stanowi jedną z największych atrakcji Dolnego Śląska. Zamek jest siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik. Każdego roku we wrześniu organizuje ono Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem całych rodzin. Zwiedzenie ruin nie zajmuje bardzo dużo czasu, około 30 minut. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce i poczuć nieco średniowiecznego klimatu. No i te widoki…

Aby dostać się do zamku, musimy dotrzeć pociągiem regionalnym do stacji Jelenia Góra-Sobieszów.

Taniej i szybciej

Do tych i wielu innych miejsc dotrzemy dzięki przewoźnikowi POLREGIO. Lato sprzyja podróżom po Polsce, więc to idealna okazja, by skorzystać z niezwykle atrakcyjnej oferty biletów kolejowych. Dokładnie mowa tu o Bilecie turystycznym oraz Mini bilecie turystycznym.

Mini bilet turystyczny pozwala na nielimitowane podróże pociągami POLREGIO po całej Polsce jedynie za 46,40 zł. Bilet turystyczny jest niewiele droższy, kosztuje zaledwie 56,70 zł. Oprócz podróżowania pociągami POLREGIO, pozwala skorzystać z pociągów takich przewoźników, jak Arriva RP, Koleje Wielkopolskie, Małopolskie oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna (z wyjątkiem pociągów kategorii ŁKA Sprinter). Oba rodzaje biletów są ważne od godziny 18:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek.

Bilety można nabyć, online przez aplikację POLREGIO czy system sprzedażowy bilety.polregio.pl lub w innowacyjnych videomatach.Videomaty POLREGIO umożliwiają zakup biletów jednorazowych, okresowych lub sieciowych — dla siebie i dla innych. Można w nich kupować bilety na dowolne, dostępne w POLREGIO trasy i korzystać ze wszystkich przysługujących ulg ustawowych. Od niedawna możliwy jest w nim zakup biletów także innych przewoźników. Wsparcie w trakcie całego procesu zakupu pewni podróżnemu e-kasjer.

Dlaczego warto wybrać przejazd kolejowy?

Wybór POLREGIO ma wiele plusów. Atrakcyjne oferty przewoźnika pozwalają na podróżowanie po całym kraju niewielkim kosztem. W pociągu możemy się zrelaksować i wygodnie rozsiąść, a czas poświęcić na lekturę książki, posłuchanie muzyki, rozmowę z innymi podróżującymi czy po prostu podziwianie widoków za oknem. Jazda pociągiem nie wymaga takiego skupienia jak podróż samochodem. POLREGIO ma rozległą siatkę połączeń m.in. do większości atrakcji turystycznych w Polsce, nie tylko w województwie dolnośląskim, o których pisaliśmy wyżej. Tak naprawdę pociągami regionalnymi POLREGIO można się dostać praktycznie wszędzie do 1900 stacji w miastach i miasteczkach w całej Polsce.

Pociąg POLREGIO jadący po torach

Wykorzystaj ekologiczny potencjał kolei regionalnej! Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny. Im więcej osób zdecyduje się na podróżowanie kolejami regionalnymi, tym mniej na naszych drogach będzie samochodów. Zaś mniej samochodów to mniejsza emisja zanieczyszczeń. Gołym okiem widać więc, że podróże pociągiem po Polsce to same korzyści.

TravelMap na stronie polregio.pl – zaplanuj podróż kilkoma kliknięciami

W dzisiejszych czasach planowanie wakacji jest o wiele prostsze niż kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Papierowe mapy zostały zastąpione przez nawigacje, a w sieci można znaleźć różnego rodzaju planery i wyszukiwarki połączeń. Na stronie polregio.pl znajdziemy mapę turystyczną Polski - TravelMap w wersji online. Jest ona niezwykle przydatna niezależnie od tego, czy planujemy podróż w obrębie jednego województwa, czy chcemy dostać się na drugi koniec Polski zaliczając po drodze inne, ciekawe przystanki, w atrakcyjnych miejscach. Wystarczy kilka kliknięć, by zaplanować wycieczkę od A do Z. Na mapie sprawdzimy interesujące nas połączenia kolejowe, rozkład POLREGIO i kupimy tanie bilety kolejowe. Pozwala ona nawet na zorganizowanie sobie noclegu w danym mieście i sprawdzenie, jakie atrakcje turystyczne możemy w nim znaleźć.

TravelMap oferuje tutaj dwie opcje:

  • jeśli podróżujemy do większych miast, to możemy zobaczyć lokalizację głównych atrakcji na zdjęciach 360°. Po kliknięciu, po lewej stronie pojawią nam się podstawowe informacje (charakterystyka danego miejsca, godziny otwarcia, dane kontaktowe, najbliższe stacje, do których dojeżdża pociąg POLREGIO czy lotniska)
  • Przy mniejszych miejscowościach widnieją podstawowe informacje o konkretnej atrakcji turystycznej, z najbliższymi stacjami, do których dojeżdża pociąg POLREGIO i lotniskami.

Jeśli zainteresuje nas jakieś miejsce, można je „dodać do podróży”. TravelMap ułoży nam wtedy cały plan naszej wycieczki. Jeśli nie wiemy, co znajduje się w danym regionie, można skorzystać ze specjalnych filtrów. Dzięki nim wyszukamy na mapie parki i rezerwaty, parki rozrywki, ogrody zoologiczne, szczyty górskie, zimowe atrakcje, muzea i galerie, zamki i pałace, archeologia oraz kolejki wąskotorowe.

Jak zatem zaplanować wakacje w Polsce? Najlepiej z POLREGIO. Tanie bilety kolejowe, niezwykle szeroka siatka połączeń i bardzo szczegółowa mapa turystyczna TravelMap sprawiają, że podróżowanie po naszym kraju stacje się niezwykle proste i przyjemne.

„Klik i w drogę!” Ruszyła nowa wakacyjna kampania reklamowa POLREGIO

Dwie kobiety ubrane w jasnych kolorach. W tle pociąg POLREGIO. Po prawe stronie opis oferty wakacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogród Japoński, Wodospad Kamieńczyka czy wrocławskie ZOO – poznaj uroki województwa dolnośląskiego - Gazeta Wrocławska

Wróć na bystrzycaklodzka.naszemiasto.pl Nasze Miasto