MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Przyrodniczy wspiera producentów żywności i kosmetyków

Marcin Jaszak
Monika Michalak-Majewska
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie zakończył projekt „Rzemieślnicza produkcja żywności i kosmetyków w oparciu o naukę i praktykę”.

Projekt trwał od października ubiegłego roku i polegał na wsparciu merytorycznym i praktycznym 60 osób, które już produkują lub planują rozpocząć rzemieślniczą produkcję żywności lub kosmetyków w oparciu o surowce tradycyjne, regionalne oraz ekologiczne.

Wykłady i warsztaty odbywały się w salach dydaktycznych – aulach, halach półtechniki i specjalistycznych pracowniach na Wydziale Nauk o Żywności i Biotechnologii.

- Zespół prowadzących stanowili naukowcy z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii oraz eksperci spoza uczelni. Pod ich okiem uczestnicy zdobywali wiedzę i doskonalili umiejętności w zakresie przetwórstwa surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, higieny i bezpieczeństwa żywności, gastronomii, fotografii kulinarnej i produktowej. W ramach zajęć z zakresu kosmetologii – projektowali kosmetyki oparte o składniki naturalne, z wykorzystaniem wiadomości z zakresu aromaterapii i zielarstwa. W projekcie poruszono również zagadnienia z zakresu ekonomii społecznej, kwestie wymogów formalno-prawnych przy uruchamianiu produkcji i wprowadzaniu do obrotu rynkowego wyrobów uzyskanych metodami rzemieślniczymi – mówi dr inż. Monika Michalak-Majewska, twórczyni projektu.

Projekt był skierowany był do grupy, która na co dzień nie ma możliwości korzystania z osiągnięć ośrodków akademickich w zakresie produkcji żywności. Uczestnicy poznali również aspekty prawne oraz zagadnienia związane z promowaniem wyrobów na rynku.

- Tego typu działania są przykładem wsparcia, jakiego może i powinna udzielić uczelnia - upowszechniając wiedzę naukową w celu praktycznego zastosowania. Potrzeba wzbogacenia wiedzy i umiejętności grupy, która uczestniczyła w tym projekcie wynika z rosnącego zainteresowania konsumentów żywnością i produktami rzemieślniczymi, tworzonymi na małą skalę przez niewielkie lokalne manufaktury oraz dostosowania narzędzi promowania do wymagań współczesnego rynku. Takie wyroby zyskują charakter kulinarnego czy kosmetycznego rękodzieła, sprzedawane są na lokalnych targach, jarmarkach, festynach, czy bezpośrednio od wytwórców – podkreśla dr inż. Monika Michalak-Majewska.

Projekt „Rzemieślnicza produkcja żywności i kosmetyków w oparciu o naukę i praktykę” został złożony przez dr inż. Monikę Michalak-Majewską w drugiej edycji konkursu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w pełnej wnioskowanej kwocie (ponad 150 tys. zł) i był objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto