Wojewoda na otwarciu drogi w Złotym Stoku zapewnił, że miasto dostanie kolejne pieniądze na remonty

Magdalena Młudzik-Kędzia
W otwarciu ulicy Leśnej w Złotym Stoku wziął udział m.in. wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak UM Złoty Stok
Wczoraj (9 maja 2018 roku) uroczyście oddano do użytku wyremontowaną ulicę Leśną w Złotym Stoku. Kwestia jej naprawy leżała na sercu zarówno mieszkańcom, jak i władzom gminy. Ze wsparciem przyszło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przekazało na ten cel sporą dotację. W uroczystości wziął udział wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak. Wojewoda zapewnił, że Złoty Stok dostanie kolejne pieniądze na gruntowne remonty kolejnych dwóch dróg!

Przebudowa dróg w mieście to sprawa niełatwa i kosztowna, a drogi w Złotym Stoku wymagają modernizacji. To miasto z wielowiekową historią i tradycjami górniczymi, chętnie odwiedzane przez turystów, zwłaszcza ze względu na unikatową w skali europejskiej Kopalnię Złota – Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota - jedną
z największych atrakcji turystycznych regionu. Burmistrz Złotego Stoku – Grażyna Orczyk sukcesywnie i z sukcesami zajęła się modernizacją infrastruktury miasta.

Położenie miasta w obszarze górskim i niekorzystny wpływ trudnych warunków atmosferycznych spowodowały wiele uszkodzeń nawierzchni dróg.

– Potrzeby inwestycyjne są ogromne, a skromne fundusze pozwalają nam spełnić tylko część oczekiwań mieszkańców. Od początku kadencji, z pełną determinacją, zajęliśmy się realizacją zadań drogowych. W budżecie wygospodarowaliśmy środki na przygotowanie dokumentacji budowlanych, uzyskaliśmy pozwolenia na odbudowę i przebudowę ulic oraz budowę dróg transportu rolnego – podsumowuje Grażyna Orczyk, burmistrz Złotego Stoku.

Przez gminę Złoty Stok przebiega droga krajowa nr 46, łącząca Śląsk z przejściem granicznym w Kudowie. Przez Złoty Stok do Lądka Zdroju biegnie droga wojewódzka nr 390. Do każdego z pięciu sołectw gminnych prowadzą drogi powiatowe. W zarządzie gminy są drogi gminne, wewnętrzne i dojazdowe do gruntów rolnych. Jest więc o co dbać.

Do 2014 roku w obrębie gminy Złoty Stok niewiele się działo wokół poprawy stanu dróg. Jednak pani Burmistrz Złotego Stoku zdobyła przychylność i poparcie Marszałka Województwa Dolnośląskiego i dyrekcji Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu oraz Powiatu Ząbkowickiego, Nadleśnictwa Bardo Śląskie a to przyniosło znaczną poprawę stanu dróg w gminie.

Niekorzystne zjawiska atmosferyczne, szczególnie gwałtowne, obfite opady niszczą drogi. Dodatkowo znaczne nachylenie dróg w Złotym Stoku, jego położenie w obszarze górskim i w sąsiedztwie lasu, sprawiają, że wody opadowe przedostają się do centrum miasta, zalewając budynki, a ziemia i kamienie zatykają stare, załamane kanały burzowe.

Taka sytuacja wystąpiła w sierpniu 2016 roku na ulicy Leśnej w Złotym Stoku. Pogłębiały się zapadliska i przełomy, były podmywane studnie kanalizacyjne, tworząc przy nich pustki, a wręcz zawieszenie trylinek w „powietrzu” bez oparcia. Ulica Leśna jest położona na znacznym spadku, więc kolejne ulewy powodowały dalsze zniszczenia infrastruktury podziemnej - wodociągu, kanalizacji sanitarnej, sieci energetycznej i telefonicznej, co zagrażało bezpieczeństwu mieszkańców.

Przebudowa ulicy Leśnej była najbardziej oczekiwaną i pożądaną inwestycją drogową w gminie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało dofinansowania na remont ulicy Leśnej w kwocie 1 205 760 zł. Przebudowa rozpoczęła się we wrześniu, a zakończyła w grudniu 2017r.

Zakres prac obejmował wymianę wodociągu, kanalizacji burzowej oraz wykonanie nawierzchni jezdni z kostki granitowej i betonowej wraz z chodnikami.

Wojewoda Dolnośląski - Paweł Hreniak, który wspierał ten projekt, ma kolejne dobre wiadomości dla miasta. Przyznano bowiem dofinansowanie na przebudowę w 2018 r. ulicy Wolności w Złotym Stoku na kwotę 1 859 283 zł oraz ul. Sienkiewicza w kwocie 881 020 zł. W latach 2017–2018 otrzymaliśmy z budżetu państwa rekordowe, patrząc na budżet naszej gminy, dofinansowanie na przebudowę dróg, w kwocie 3 946 063 zł. Bez tego wsparcia realizacja inwestycji była niemożliwa – mówi Burmistrz Grażyna Orczyk.

W ciągu ostatnich trzech lat wyremontowanych zostało ponad 11 km dróg wojewódzkich, gminnych, wewnętrznych i transportu rolnego. W tym roku w planie są kolejne 2 km. Łącznie na przebudowę dróg wydaliśmy 4 964 869 z czego 1 659 037 zł z dofinansowania i 3 305 833zł ze środków własnych. W 2018 planujemy zainwestować 4 623 427 zł w modernizację dróg.

Polskie fabryki Volkswagena w całości zasilane eko-energią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie